Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 W uroczystościach 11 listopada udział wzięli m.in. wiceprezydent Bełchatowa Łukasz PolitańskiW uroczystościach 11 listopada udział wzięli m.in. wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański

 

Dziś Narodowe Święto Niepodległości - Bełchatów uczcił 104. rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej wolności pod biało-czerwoną flagą.

 

Oficjalne miejskie obchody rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona została w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Czyżewskiego. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod pomnikiem żołnierzy i ochotników poległych w walce o niepodległość. Następnie uczestnicy uroczystości, z wiceprezydentem Łukaszem Politańskim na czele, przeszli na Plac Wolności. 

 

- 104 lata temu państwo polskie wróciło na mapy Europy i świata. Po ponad stu lat niebytu państwowego oraz szykan, że my, Polacy, nie jesteśmy w stanie mieć własnego państwa i możemy sobie poradzić wyłącznie pod batem i pręgierzem silniejszego sąsiada, okazało się, że wcale tak nie jest. Tych kilkaset lat tradycji państwa polskiego okazało się solidnym fundamentem i dowodem na to, że Polacy są w stanie sami sobą rządzić. W 1918 roku pokazaliśmy, że Polska jest dla nas najważniejsza. (…) Spotykamy się w miejscu wyjątkowym dla Bełchatowa i jego historii. Warto pamiętać, że przed laty Plac Narutowicza skupiał naszych dziadów i pradziadów przy wszystkich okazjach do wspólnego świętowania. To tutaj odbywały się wszystkie patriotyczne uroczystości przed wybuchem II wojny światowej. To tutaj odbyło się też pierwsze oficjalne Święto Niepodległości 11 listopada 1938 roku. I to właśnie tutaj bełchatowianie postanowili wznieść postument, na którym umieścili tablicę poświęcona piętnastu legionistom i peowiakom, którzy oddali życie za to, co było dla nich najcenniejsze – za Ojczyznę - – mówił podczas uroczystości wiceprezydent Łukasz Politański. – Dziś powinniśmy pamiętać, że wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze. Dlatego powinniśmy o nie dbać i pielęgnować w tych czasach pokoju, w jakich mamy szczęście żyć – dodał wiceprezydent Politański.

 

Po złożeniu kwiatów pod posągiem marszałka Józefa Piłsudskiego, Miejska Orkiestra Dęta Bełchatów - Grocholice wykonała polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Warto zaznaczyć, że zarówno przy pomniku upamiętniającym żołnierzy POW i ochotników poległych w walce o niepodległość w parafii przy ul. Czyżewskiego oraz pod posągiem Marszałka Józefa Piłsudskiego honorową wartę pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich i Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego Jednostki Strzeleckiej 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego. W uroczystościach wzięli także liczny udział druhny i druhowie Hufca ZHP Reduta.

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości najlepsze życzenia wszystkim mieszkańcom Bełchatowa przekazał także Oleksandr Akulenko, sekretarz Rady Miejskiej Jużnoukraińska. „Drodzy polscy przyjaciele! W imieniu społeczności jużnoukraińskiej i moim własnym składamy najlepsze życzenia Pani Prezydent oraz mieszkańcom partnerskiego miasta Bełchatowa z okazji Narodowego Święta Niepodległości RP. Ukrainę i Polskę od lat łączą bliskie i przyjacielskie stosunki partnerskie. Dziś Polska jest równym, samowystarczalnym i potężnym państwem, które z godnością weszło do wspólnoty europejskiej i wkroczyło na drogę demokratycznego rozwoju. Dla nas, Ukraińców, doświadczenie Polski jest niezwykle ważne i użyteczne(...). Szczerze cieszymy się z osiągnięć i sukcesów Polaków, a także dziękujemy za okazane nam wsparcie. Z okazji święta życzymy życzliwym Polakom dobrego, niezłomnego ducha, pokoju i pomyślności oraz kolejnych osiągnięć na rzecz niepodległej Polski. Niech szczęście, miłość i dobrobyt żyją w każdej rodzinie, jednocząc Was wszystkich w zjednoczoną i troskliwą wspólnotę” - czytamy w liście sekretarza Rady Miejskiej Jużnoukraińska – jednego z dwóch ukraińskich miast partnerskich Bełchatowa.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Narodowe Święto Niepodległości 2022

 

Tradycyjnie oficjalnym uroczystościom z okazji Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyć będą jeszcze inne wydarzenia kulturalno-sportowe. W piątek, 11 listopada, na scenie MCK PGE Gigantów Mocy wystąpią laureaci XXII Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”.

 

Świętować odzyskanie niepodległości można także na sportowo. W sobotę, 12 listopada w hali Energia odbędzie się Bełchatowski Turniej Tenisa Stołowego, natomiast w środę, 16 listopada, w parku przy Muzeum Regionalnym wystartuje XIX już Bełchatowski Bieg Niepodległości.

 

>>> Czytaj: Sportowo Uczcij Święto Niepodległości

 

Cały czas można także zwiedzać dwie wystawy poświęcone wydarzeniom sprzed ponad stu lat - fotograficzną „Drogę do wolności” w Muzeum Regionalnym oraz „Tak Powstała Niepodległa” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki.  Ostatnim wydarzeniem towarzyszącym obchodom 104. rocznicy odzyskania niepodległości będzie koncert patriotyczny 19 listopada. W MCK PGE Gigantach Mocy będzie można wysłuchać widowiska „Muzyczne drogi do wolności”.

 

AP

 

W rocznicę odzyskania niepodległości Plac Wolności był biało-czerwonyW rocznicę odzyskania niepodległości Plac Wolności był biało-czerwony

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl