Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Marznące opady i gołoledź mogą stwarzać niebezpieczeństwo na drogach i chodnikachMarznące opady i gołoledź mogą stwarzać niebezpieczeństwo na drogach i chodnikach

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenie przed marznącymi opadami. Alert pierwszego stopnia dla Bełchatowa i całego powiatu bełchatowskiego obowiązuje do godziny 18:00 w środę, 20 grudnia. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

  

W komunikacie wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu czytamy, że na terenie powiatu bełchatowskiego obowiązuje ostrzeżenie przed marznącymi opadami.


Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc. Marznące opady deszczu lub mżawki, które mogą powodować gołoledź, prognozowane są do godz. 18:00 w środę, 29 grudnia.


Gołoledź, czyli warstwa lodu, która powstała wskutek zamarzania mżawki lub deszczu, to zjawisko wyjątkowo niebezpieczne. Niewidoczne na pierwszy rzut oka oblodzenie powoduje, że współczynnik tarcia opon o nawierzchnię drastycznie maleje. Skutkuje to znacznym wydłużeniem drogi hamowania samochodu. Wymaga to od kierowców zachowania szczególnej ostrożności podczas jazdy.

 

Jak zachować bezpieczeństwo podczas gołoledzi?

 

Jeśli na drodze zalega cienka warstwa lodu, należy zwiększyć odstęp od poprzedzającego nas pojazdu – nawet do ok. 200 metrów przy ograniczeniach prędkości obowiązujących w terenie zabudowanym. Starajmy się unikać wciskania pedału gazu na rzecz wytracania prędkości poprzez tzw. hamowanie silnikiem, czyli stopniową redukcję biegów na niższe. Gdy mamy pewność, że nie zdążymy wyhamować, korzystniej jest wjechać w zaspę lub na krawężnik aniżeli w inny samochód lub idących po chodniku pieszych. Należy także pamiętać o zredukowaniu prędkości do takiej, przy której odczuwamy względną kontrolę nad pojazdem. Przy wpadnięciu w poślizg starajmy się kontrować, czyli skręcać kierownicą w tę stronę, w którą „ucieka” tył auta.AP

 

Ostrzeżenie przed marznącymi opadami dla BełchatowaOstrzeżenie przed marznącymi opadami dla Bełchatowa

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl