Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W okolicy przejścia na alei Wyszyńskiego zamontowany został także tzw. azylW okolicy przejścia na alei Wyszyńskiego zamontowany został także tzw. azyl

 

Dobiegają końca prace związane z doświetleniem dwóch zebr w mieście. Mowa o przejściu wraz z przejazdem rowerowym przy zjeździe ze Staszica w ul. św. Faustyny Kowalskiej oraz na alei Wyszyńskiego. Na realizację tego zadania miasto pozyskało środki zewnętrzne.


Poprawa bezpieczeństwa na bełchatowskich ulicach to jedno z ważniejszych działań, jakie miasto podejmuje w ramach inwestycji drogowych. Wiele z nich realizowanych jest dzięki skutecznemu pozyskiwaniu wsparcia z różnych programów, jak chociażby Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W ostatnim czasie dofinansowanie otrzymały dwa zadania.


Pierwsze z nich obejmuje doświetlenie przejść dla pieszych na ul. św. Faustyny Kowalskiej oraz na alei Wyszyńskiego (w pobliżu kościoła na Przytorzu). Zamontowane zostaną z tzw. asymetrycznym rozproszeniem strumienia światła. Dzięki takiemu rozwiązaniu oświetlone będą nie tylko same pasy, a pieszy widoczny będzie także z boku. Dodatkowo jaśniej zrobi się także w tzw. strefie oczekiwania. Dodatkowo przy wejściach na zebry pojawiły się specjalne płytki z wypustkami, które podnoszą bezpieczeństwo wchodzących na pasy osób niewidomych i niedowidzących.


By przejścia były jeszcze bezpieczniejsze, fragmenty jezdni tuż przed nimi zostały uszorstwione. Przed dojazdem do zebr pojawiły się specjalne pasy wibracyjno – akustyczne. Jeśli chodzi o przejście na alei Wyszyńskiego, zastosowano tam jeszcze jedno rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo. Mowa o tzw. azylu, czyli wysepce, którą kierowcy zmuszeni będą ominąć – w tym celu konieczne będzie więc zmniejszenie prędkości.


Doświetlenie obu wspomnianych przejść dla pieszych kosztować będzie w sumie nieco ponad 70 tys. zł. Na ich realizację miasto pozyskało środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W obu przypadkach dofinansowanie sięga 80 proc.


W ramach kolejnego zadania, na które do miasta trafią środki zewnętrzne, to doświetlenie czterech przejść na ulicy Staszica. Mowa o jednym w rejonie skateparku (przy rondzie), przy wjeździe w ulicę Polarną (okolice skrzyżowania z Budryka), a także dwóch przy skrzyżowaniu z Węglową. Oprócz doświetlenia na wspomnianych przejściach poprawione zostanie także oznakowanie poziome. Wszystkie prace, które miasto planuje przeprowadzić w 2022 roku, kosztować mają ok. 80 tys. zł. 80 proc. kosztów pokryć ma ministerialne dofinansowanie, które przyznano w wysokości 64 tys. zł.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl