Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Alertowy pakiet obostrzeń wprowadzony zostaje w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusaAlertowy pakiet obostrzeń wprowadzony zostaje w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa

 

Od środy, 1 grudnia, w całym kraju będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. Rządowy pakiet alertowy wprowadzony zostaje w związku z wyryciem nowego wariantu SARS-CoV-2 – Omikrona. Zmiany dotyczą lotów do niektórych krajów afrykańskich i długości kwarantanny. Zaostrzeniu podlegają też limity osób przebywających w różnego rodzaju obiektach i uczestniczących w wydarzeniach. Regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

 


- Chcę poinformować, że w związku z pojawieniem się nowej mutacji przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Ma on dać nam świadomość wagi tej sytuacji, gdy pojawia się nowe ryzyko - poinformował podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 29 listopada, minister zdrowia Adam Niedzielski. Regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Zmiany w obostrzeniach


Uszczelnienie granic


Wydany zostaje zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich. Są to: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe, czyli kraje, które zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka. Osoby wracające z tych krajów, niezależnie, jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny.


Zmiana zasad dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen


Wydłużona zostaje kwarantanna z 10 do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może nastąpić od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR. Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w Unii Europejskiej, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie.


Zmiana limitów osób przebywających w obiektach i uczestniczących w wydarzeniach


Dotychczasowy limit 75 proc. obłożenia zmienia się na 50 proc. - zmiana dotyczy gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny, aquaparki.


Zmiana limitu osób na zgromadzeniach i uroczystościach


M.in. na weselach, komuniach i dyskotekach będzie mogło być maksymalnie 100 osób – dotychczasowy limit na takich uroczystościach wynosił 150 osób.


Limity na wydarzeniach sportowych oraz innych obiektach


Większe obostrzenia będą też na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. Obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób. Teraz będzie to 250 osób. Zaostrzenie obostrzeń dotyczy również m.in. siłowni. Do tej pory w takich obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard obowiązywał limit jednej osoby na 10 mkw/, obecnie będzie to jedna osoba na 15 mkw.


Szczegółowe informacje na temat aktualnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w związku z pandemią COVID-19, a także ogólnopolskiej akcji #SzczepimySie znajdują się na rządowej stronie gov.pl.

 

AP

 

Grafika ilustrująca alertowy pakiet obostrzeńGrafika ilustrująca alertowy pakiet obostrzeń

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl