Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W lodówce społecznej pozostawić można jedzenie, które nadaje się do spożyciaW lodówce społecznej pozostawić można jedzenie, które nadaje się do spożycia

 

Ze społecznej lodówki, którą miasta uruchomiło we współpracy z Fundacją „Weź pomóż”, skorzystać może każdy. Potrzebujący znajdą w niej coś do jedzenia, a mieszkańcy mający za dużo produktów spożywczych mogą je w tym miejscu zostawić, zamiast wyrzucać. Lodówka społeczna stoi przy wejściu do Straży Miejskiej.

 

Od roku w Bełchatowie mamy lodówkę społeczną. Idea jej działania opiera się na foodsharingu. „Dziel się, nie marnuj” – w skrócie chodzi o dzielenie się nadwyżką przydatnego do spożycia jedzenia, które w innych okolicznościach trafiłoby do kosza.

 

Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że co roku każdy z nas wyrzuca blisko 250 kg żywności. Głównie z powodu zbyt dużych zapasów jedzenia jak na nasze potrzeby i przegapienia terminu przydatności do spożycia. Jest to szczególnie widoczne w okresie okołoświątecznym.

 

Co zatem zrobić, gdy kupimy za dużo jedzenia? Można się nim podzielić. Zasada działania lodówki społecznej jest bardzo prosta: jeśli masz za dużo jedzenia, to włóż je do lodówki, a jeśli potrzebujesz - weź.

 

Do lodówki, która stoi przy ul. Kościuszki 15 (obok budynku, w którym mieści się Straż Miejska), można przynieść różne produkty. Przede wszystkim muszą one mieć ważną datą przydatności do spożycia. Ciasta czy zupy powinny być zapakowane w jednorazowe, szczelne pojemniki z datą przygotowania i opisem. W lodówce nie powinniśmy natomiast zostawiać potraw zawierających surowe mięso, surowych jajek, otwartych konserw i słoików z przetworami. Zasady korzystania ze społecznych lodówek są umieszczone na jej drzwiach.

 

AP

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl