Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

foto: https://samorzad.pap.plfoto: samorzad.pap.pl

 

Miasto Bełchatów znalazło uznanie jako miejsce dobre do życia. W rankingu przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP, wśród gmin z siedzibą powiatu ziemskiego znalazło się na wysokim 3 miejscu. PAP pod lupę wziął w sumie w różnych kategoriach aż 2477 gmin. Honorowy patronat nad rankingiem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Gala podsumowująca wydarzenia odbyła się dzisiaj, tj. 4 listopada w Warszawie. Nagrodę dla Miasta Bełchatowa odebrał wiceprezydent Łukasz Politański.

 

Ranking „Gmina dobra do życia” opracowany został przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk, co jak podaje serwis PAP „…daje gwarancję odpowiednio dobranych wskaźników i wysokiego poziomu merytorycznego badania”. Sprawdzono blisko 50 czynników mających wpływ na życie lokalnej społeczności oraz działania władz samorządowych. Bełchatów w swojej kategorii znalazł się na 3. miejscu. Wyprzedzony został jedynie przez Lubin i Nowy Tomyśl.

 

 – Dla nas to bardzo dobra wiadomość i potwierdzenie, że Bełchatów obecnie jest dobrym miejscem do życia. Miasto posiada bazę mieszkaniową, bezrobocie jest znikome, zapewniony jest dostęp do edukacji i opieki nad dziećmi. Mieszkańcy mogą korzystać z atrakcyjnych terenów zielonych przeznaczonych zarówno do wypoczynku jak i aktywności fizycznej. Możemy się poszczycić darmową komunikacją miejską oraz działaniami poprawiającymi jakość życia mieszkańców. Ogromnie się cieszę, że wszystko to, co zostało zrobione do tej pory, znalazło uznanie – mówi Mariola Czechowska prezydent Bełchatowa.  

 

W badaniu pod uwagę brana była typowa rodzina posiadająca dzieci oraz jednocześnie gospodarstwo domowe. „Założono możliwie kompleksowe podejście do kwestii jakości życia, obejmujące wszystkie najważniejsze jego sfery: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie pozostałego czasu (w miejscu zamieszkania lub często poza nim), przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd. Elementem integrującym wymienione kategorie są sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność” – podaje w metodologii rankingu PAP.

 

Oceniane były takie obszary jak: środowisko naturalne, rozwój społeczno -ekonomiczny i dobrobyt, demografia, rynek pracy, warunki mieszkaniowe, zdrowie, ład przestrzenny, dziedzictwo kultura i rekreacja i wiele innych.

 

Materiał źródłowy dostępny jest na portalu https://samorzad.pap.pl

 

KR

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl