Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

O to, by mogiły osób wyglądały godnie we Wszystkich Świętych, pracownicy MOPS dbają od latO to, by mogiły osób wyglądały godnie we Wszystkich Świętych, pracownicy MOPS dbają od lat

 

Pracownicy MOPS-u wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 uporządkowali ponad 20 nagrobków na bełchatowskim cmentarzu. Wszystko po to, by przed 1 listopada zatroszczyć się o rzadko odwiedzane mogiły. Akcja „Ocalić od zapomnienia” zorganizowana została już po raz piąty.


Na bełchatowskim cmentarzu jest ponad 20 grobów osób pochowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W większości są to samotni i bezdomni, lub ci, których rodzin nie stać było na pochówek. Ich nagrobki znajdują się one w najnowszej części bełchatowskiej nekropolii, jeden obok drugiego. Są skromne, mają krzyże i tabliczki, część otoczona jest drewnianym płotkiem. Jak mówi Agnieszka Cabaj z MOPS-u, nikt tych grobów nie odwiedza, są zaniedbane i zarośnięte. – Kilka lat temu uznaliśmy, że trzeba zadbać o te mogiły, szczególnie przed 1 listopada. Przecież każdy zasługuje na pamięć. Zależy nam, by groby naszych podopiecznych były zadbane oraz by na każdym z nich w tym czasie zapłonęła symboliczna świeczka – dodaje Agnieszka Cabaj.


Akcja „Ocalić od zapomnienia” po raz pierwszy zorganizowana została w 2016 roku. Od samego początku chętnie włącza się w nią młodzież z bełchatowskich szkół średnich. W tym roku chęć pomocy zgłosili uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie. - Mamy wspaniałych młodych ludzi młodzież, którzy rozumieją, że życie różnie się układa. Przecież nikt z nas nie rodzi się bezdomnym. Każdy z nagrobków, którymi się opiekujemy, przypomina o trudnej i często smutnej historii konkretnego człowieka – tłumaczy Agnieszka Cabaj.


Kilkudziesięciu uczniów w szkolnym kole wolontariatu ZSP nr 1, wspólnie z pracownikami MOPS, uporządkowało zapomniane mogiły. Po uprzątnięciu nagrobków, zgrabieniu suchych liści oraz uprzątnięciu zbędnych przedmiotów, na nagrobkach położono wiązanki i zapalono znicze. Należy podkreślić, że lampki kupione zostały z pieniędzy zebranych przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, kwiaty zaś podarowali bełchatowianie.


AP

 

W porządkowaniu zapomnianych grobów pomagali uczniowie z ZSP nr 1W porządkowaniu zapomnianych grobów pomagali uczniowie z ZSP nr 1

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl