Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Podczas Dnia bez Samochodu bełchatowianie będą mogli bezpłatnie oznakować swoje rowery; fot./archiwumPodczas Dnia bez Samochodu bełchatowianie będą mogli bezpłatnie oznakować swoje rowery; fot./archiwum

 

16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Od kilku lat do akcji włącza się także Bełchatów. Przez cały tydzień w szkołach i przedszkolach prowadzone będą prelekcje dotyczące zasad bezpiecznego poruszania się na drodze. Kulminacją obchodów będzie Dzień bez Samochodu, który przypada 22 września. Tego dnia zaplanowano znakowanie rowerów przez bełchatowską policję.

 


Hasłem tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest „Zeroemisyjność dla każdego”. Jak czytamy na rządowej stronie (https://www.gov.pl/web/infrastruktura/europejski-tydzien-zrownowazonego-transportu-2020), motyw ten doskonale wpisuje się z założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Strategia obejmuje działania, jakie winny być prowadzone przez następnych kilkadziesiąt lat, to już dziś należy podejmować bezpośrednie inicjatywy służące rozwiązywaniu problemu zanieczyszczenia, emisji dwutlenku węgla czy natężenia ruchu. I to właśnie te z pozoru małe działania mogą przynosić natychmiastowe pozytywne skutki.


Swój udział w tegorocznym Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu zadeklarowało kilkaset polskich miast, wśród nich także Bełchatów. – Od lat podejmujemy wiele inicjatyw i działań, których głównym celem jest troska o środowiska oraz edukacja ekologiczna. Po raz kolejny włączamy się też w ETZT, bo to doskonały sposób na promocję ekologicznych środków transportu, jak chociażby jazdę na rowerze, spacery czy korzystanie z komunikacji miejskiej, która w naszym mieście jest darmowa. Chcemy w ten sposób pokazać, że decydując się na alternatywny dla samochodu sposób przemieszczania, nie tylko pomagamy środowisku, ale także, a może przede wszystkim dbamy o własne zdrowie – podkreśla prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

Zobacz fotogalerię: ETZT w miejskich przedszkolach


Przez kilka najbliższych dni w miejskich szkołach i przedszkolach prowadzona będzie akcja informacyjno-promocyjna. Zaplanowane zostały m.in. zajęcia profilaktyczne w szkołach i przedszkolach dla dzieci i młodzieży, które poświęcone będą bezpiecznemu poruszaniu się po drodze, po chodnikach i ścieżkach rowerowych. Natomiast w środę, 22 września, czyli podczas Dnia bez Samochodu, mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oznakować swoje rowery. Jednoślady, podobnie jak w latach poprzednich, znakować będą policjanci z KPP w Bełchatowie. Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy między godz. 12:00 a 15:00 przyjechać swoim rowerem pod Urząd Miasta przy ul. Kościuszki 1. Ponadto zachęcamy, aby tego dnia udając się do pracy czy szkoły nie korzystać z samochodu, ale wybrać inny środek transportu.


AP

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w BełchatowieEuropejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Bełchatowie

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl