Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Doświetlenie przejść dla pieszych, to większe bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchuDoświetlenie przejść dla pieszych, to większe bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu

 

Będzie jaśniej na przejściach dla pieszych przy ul. Św. Faustyny Kowalskiej oraz na alei Wyszyńskiego w okolicach kościoła na Przytorzu. Miasto pozyskało ministerialne dofinansowanie, złożyło także wnioski o doświetlenie następnych czterech zebr. 

 

 

Z danych Komendy Głównej Policji, ok. 40 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi. Dlatego też miasto od lat inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na bełchatowskich ulicach. – Naszym głównym celem jest zwiększenie ochrony pieszych na przykład poprzez poprawę ich widoczności. W ostatnim czasie doświetliliśmy kilkanaście zebr, m.in. na Wyszyńskiego, Wojska Polskiego przy targowisku czy na ulicy Mielczarskiego. W tym roku chcemy doświetlić kolejne, pozyskaliśmy dofinansowanie na doświetlenie dwóch, a staramy się o następne – podkreśla Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

 

Mowa m.in. o przejściu wraz z przejazdem rowerowym przy zjeździe ze Staszica w ul. Św. Faustyny Kowalskiej. Zgodnie z planem zamontowane zostaną przy nim podobne oprawy jak przy wcześniej doświetlanych przejściach. Dzięki tzw. asymetrycznemu rozproszeniu strumienia światła, oświetlone będą nie tylko same pasy, pieszy widoczny będzie także z boku. Dodatkowo jaśniej zrobi się także w tzw. strefie oczekiwania.

 

Podobne rozwiązanie ma zostać zastosowane na alei Wyszyńskiego, a dokładnie w pobliżu kościoła na Przytorzu. Dodatkowo fragment nawierzchni jezdni zostanie uszorstwiony, co skróci drogę hamowania pojazdów bezpośrednio przed przejściem. Oba zadania mają dofinansowanie, jakie miasto pozyskało z Ministerstwa Infrastruktury, co ma pokryć 80 proc. poniesionych kosztów.

 

Na początku sierpnia miasto złożyło także wnioski w drugim naborze do ministerialnego programu. W planach jest przebudowa czterech przejść na ulicy Staszica. Mowa o jednym w rejonie skateparku (przy rondzie), przy wjeździe w ulice Polarną (okolice skrzyżowania z Budryka), a także dwóch przy skrzyżowaniu z Węglową. Koszt doświetlenia wspomnianych przejść szacowany jest na ok. 80 tys. zł. Obecnie miasto czeka na ocenę merytoryczną wniosków.  

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl