Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Tradycyjnie młodzi bełchatowianie wcielają się w Nelly i Stefan Hellwigów, lokalnych bohaterów wydarzeń z 1920 r. Tradycyjnie młodzi bełchatowianie wcielają się w Nelly i Stefan Hellwigów, lokalnych bohaterów wydarzeń z 1920 r.

Apel poległych, piknik historyczny z inscenizacją bitwy pod Hrubieszowem i bieg Tropem Wilczym. W miniony weekend odbyły się uroczystości i wydarzenia w związku obchodzoną rocznicą Cudu nad Wisłą i Świętem Wojska Polskiego.

 

 

Oficjalne obchody upamiętniające 101. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz Dzień Wojska Polskiego zorganizowano w Bełchatowie w niedzielę. Jak co roku uczestniczyli w nich mieszkańcy, władze Bełchatowa, samorządowcy, przedstawiciele parlamentu, spółki PGE GiEK S.A., szkół, stowarzyszeń oraz bełchatowscy strzelcy. Tradycyjnie bełchatowskim akcentem podkreślającym lokalny aspekt wydarzeń z 1920 r. była para wcielająca się w małżeństwo Nelly i Stefana Hellwigów.

 

Zebrani złożyli kwiaty w kilku ważnych dla społeczności lokalnej miejscach pod pomnikami Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej,  Józefa Piłsudskiego, Pamięci Bełchatowian oraz na grobie Stefana i Nelly. Odczytany został apel poległych oraz oddano salwę honorową. W ogrodach parafii pw. Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościuszki odprawiona została msza.

 

Dzień wcześniej w parku przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, mieszkańcy mogli zobaczyć inscenizację bitwy pod Hrubieszowem. Przypomniana została również dramatyczna historia bełchatowian Stefana i Nelly Hellwigów.  – Mamy przykład też innych bełchatowian, którzy sięgnęli po broń, bo Stefan Hellwig nie jest jedynym. Wielu mieszkańców, którzy wyszli na wojnę praktycznie tak jak stali, zostawiając domy, rodziny, wykonywane zawody, próbowało przyczynić się do sprawy polskiej – podkreślał wiceprezydent Politański, który był narratorem podczas rekonstrukcji.      

 

15 sierpnia to Dzień Wojska Polskiego. Tego dnia w 400 miejscowościach na terenie kraju zorganizowano Bieg Tropem Wilczym upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Bełchatowska 4.edycja zgromadziła na starcie 128 osób. Kobiety, mężczyźni, a także i dzieci do pokonania mieli dystans 1963 m. To nawiązanie do roku śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lalek” zastrzelonego przez żołnierzy ZOMO.

 

Inscenizację bitwy pod Hrubieszowem, mieszkańcy mogli oglądać na błoniach przy muzeumInscenizację bitwy pod Hrubieszowem, mieszkańcy mogli oglądać na błoniach przy muzeum

KR

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl