Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Bełchatowianie uczczą 101. rocznicę Cudu nad Wisłą Bełchatowianie uczczą 101. rocznicę Cudu nad Wisłą

Salwa honorowa, apel poległych i uczczenie pamięci tych, którzy walczyli za naszą wolność. W niedzielę 15 sierpnia obchodzić będziemy 101. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz Dzień Wojska Polskiego. Główne uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej.

 

W uroczystościach upamiętniających wydarzenia z 1920 roku, a także obchody Święta Wojska Polskiego udział wezmą władze miasta i powiatu, samorządowcy oraz przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy.

 

Początek uroczystości zaplanowano na godz. 11:15 pod pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej przy parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bełchatowie. Po złożeniu kwiatów przez delegacje zgromadzeni wyruszą w kierunku ul. Kościuszki, zatrzymując się na krótko pod posągiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności.

 

O godz. 11.35 uczestnicy uroczystości przeniosą się na błonia przy Muzeum Regionalnym, gdzie znajduje się grób Neli i Stefana Hellwigów, bełchatowskich dziedziców oraz tragicznych bohaterów wojny z 1920 roku. Następnie zebrani przejdą na plac przy kościele farnym. O godz. 11:55 odbędzie się w tym miejscy apel poległych, oddana zostanie salwa honorowa, a delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Uroczystości zakończą się msza św. w intencji Ojczyzny.

 

15 sierpnia to dzień, w którym Polacy świętują rocznicę Bitwy Warszawskiej, zaliczanej się do największych starć zbrojnych w dziejach oręża polskiego. Pamiętając o tym, że zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku zmieniło losy nie tylko młodego państwa polskiego, ale również całej Europy, ten właśnie dzień ustanowiono Świętem Wojska Polskiego.

 

Oficjalnym uroczystościom towarzyszyć będą imprezy o charakterze historycznym, kulturalnym i sportowym. W sobotę 14 sierpnia o godz. 17.00 w parku za Muzeum Regionalnym rekonstruktorzy przypomną historię wydarzeń z 1920 roku, a konkretnie bitwę pod Hrubieszowem. Podczas „Pikniku ze Stefanem i Nelly” oprócz inscenizacji historycznej  na mieszkańców czekać będzie wiele innych atrakcji. Z kolei w niedzielę o godzinie 12.00 w parku na osiedlu Binków, wystartuje Bieg Wilczym Tropem. To impreza sportowa z patriotycznym przesłaniem, która organizowana jest w 400 miejscowościach na terenie Polski, w tym od 4 edycji również w Bełchatowie.

KR

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl