Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Kwiaty po Pomnikiem Bełchatowian złożyła prezydent Mariola Czechowska, wiceprezydenci oraz Przewodniczący Rady MiejskiejKwiaty po Pomnikiem Bełchatowian złożyła prezydent Mariola Czechowska, wiceprezydenci oraz Przewodniczący Rady Miejskiej

 

W niedzielę, 1 sierpnia, bełchatowianie oddali hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim. Tradycyjnie o godz. 17:00 w mieście zawyły syreny, chwilę później złożono kwiaty pod Pomnikiem Bełchatowian. Wieczorem zaś na podczas koncertu w ogrodach parafialnych mieszkańcy „wyśpiewali pamięć” o walczących z okupantem hitlerowskim.

 


Oficjalne uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się tradycyjnie przed kościołem pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościuszki. Mieszkańcy spotkali się kilka minut przed godziną „W”, by punktualnie o 17:00 oddać hołd poległym i ocalałym powstańcom. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wspólnej modlitwie, uczestnicy uroczystości wraz z prezydent Mariolą Czechowską, wiceprezydentami Dariuszem Matyśkiewiczem i Łukaszem Politańskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Wysockim złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bełchatowian.


- To, że możemy się dziś spotkać, zawdzięczamy właśnie powstańcom oraz daninie ich krwi. W większości byli to młodzi ludzie, którzy pełnoletniość osiągnęli właśnie w czasach wojny, najmłodszy z walczących miał zaledwie 10 lat. Mimo tak młodego wieku wiedzieli, że nie mogą dopuścić, by Polską ponownie była pod okupacją jednego czy drugiego sąsiada przez kolejne 123 lata. Powstanie Warszawskie i jego uczestnicy uczą nas patriotyzmu, miłości do ojczyzny i poszanowania tradycji, budują ducha naszego narodu. Dlatego musimy pamiętać o wszystkich, którzy nawet dla kilku dni życia w niepodległej Polsce, na ziemi bez okupanta, zapłacili najwyższą cenę. Cześć ich pamięci – mówił podczas uroczystości wiceprezydent Politański.

 

>>> Zobacz fotogalerię: 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego


Ostatnim punktem miejskich obchodów był specjalnie na tę okoliczność przygotowany koncert w ogrodach parafialnych przy parafii farnej. – Cieszę się, że tak wielu bełchatowian przyjęło moje zaproszenie by „wyśpiewać pamięć” o bohaterach, którzy nie wahali się oddać krwi za naszą wolność. Piosenki, które wspólnie śpiewaliśmy, pozwoliły poczuć atmosferę tamtych tragicznych dni i ważnych dla naszej historii dni – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.


„Pałacyk Michla”, „Maszerują strzelcy, maszerują” czy „Serce w plecaku” – to tylko kilka z kilkunastu piosenek, jakie z bełchatowianami wykonał zespół Holeviaters z Podhala. – Gramy muzykę swingową połączoną z folkiem i piosenki żołnierskie fantastycznie wpisują się właśnie w taką estetykę. Wiele z nich to wesołe i lekkie melodie, których nie trzeba wykonywać z patosem – mówi Krzysztof Czech, wokalista i skrzypek zespołu. We wspólnym śpiewaniu z pewnością pomogły też przygotowane na koncert śpiewniki.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Koncert "Wyśpiewajmy pamięć"


Przypomnijmy, że Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, w tzw. godzinę „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Powstanie upadło po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 do 18 tysięcy żołnierzy AK i od 150 do 180 tysięcy cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.


AP

 

Przed Urzędem Miasta ustawione zostały drewniane krzyże symbolizujące poległych w walkach powstańczychPrzed Urzędem Miasta ustawione zostały drewniane krzyże symbolizujące poległych w walkach powstańczych

 

Bełchatowianie śpiewali piosenki i pieśni żołnierskie wspólnie z zespołem HoleviatersBełchatowianie śpiewali piosenki i pieśni żołnierskie wspólnie z zespołem Holeviaters

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl