Afrykański Pomór Świń to choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki
Ważna informacja dla hodowców trzody trzewnej. Jak informuje Powiatowy Inspektorat Sanitarny, Bełchatów i większość gmin powiatu bełchatowskiego znalazło się w strefie niebieskiej w związku z zagrożeniem wystąpienia wirusa ASF. Oznacza to, że na właścicielach świń ciążą nowe obowiązki i ograniczenia.
Strefa zagrożenia I oznacza, że na terenie Bełchatowa oraz okolicznych gmin nie stwierdzono jeszcze żadnego przypadku ASF. Niemniej obszar ten graniczy bezpośrednio ze strefą czerwoną, w której wykryto przypadku Afrykańskiego Pomoru Świń u trzody chlewnej. Taka sytuacja ma miejsce w powiecie piotrkowskim. Dlatego by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, hodowcy świń mieszkający w Bełchatowie, który obecnie jest strefą niebieską, zobowiązani są do spełnienia kilku obowiązków.
W terminie 2 dni należy zgłosić w Biurze Powiatowym ARiMR (ul. 1 Maja 9, 97-400 Bełchatów):
- ubój zwierzęcia gospodarskiego,
- zwiększenie lub zmniejszenie liczebności stada (z wyjątkiem urodzenia prosiąt),
- oznakowanie świń urodzonych w gospodarstwie z podaniem ilości oznakowania zwierząt.
Ponadto o każdym przypadku padnięcia świń w gospodarstwie musi zostać niezwłocznie powiadomiony Powiatowy Lekarz Weterynarii (ul. Piłsudskiego 70, 97-400 Bełchatów). Można to zrobić telefonicznie dzwoniąc pod numer 44 635 09 53.
By wykluczyć możliwość przeniesienia choroby z innego gospodarstwa, właściciele trzody chlewnej proszeni są o przestrzeganie wszelkich zasad bioasekuracji, a w szczególności:
- nieskarmianie zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia ani produktami (w tym resztkami, zlewkami) pochodzenia zwierzęcego,
- niezakupywanie świń z niewiadomego źródła czyli nieoznakowanych i bez świadectwa weterynaryjnego,
- zastosowanie mat dezynfekcyjnych na wjazdach i wyjazdach do gospodarstw i przed wejściami do budynków inwentarskich,
- zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki,
- ograniczanie dostępu osób postronnych do zwierząt,
- zachowanie podstawowych zasad higieny – odkażanie rąk i obuwia, stosowanie odzieży ochronnej,
- nieuczestniczenie w polowaniach na 72 godziny przed wejściem do chlewni, niewnoszenia do gospodarstw części dzików itd.,
- niepożyczanie sprzętów, nie zatrudnianie do obsługi osób, które hodują świnie, itp.
Informacje o tym, jakie obowiązki ciążą na hodowcach stad w strefie niebieskiej, znajdują się na ulotce załączonej poniżej artykułu.
Co to jest ASF?
Afrykański Pomór Świń ( ASF) to zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa, atakująca świnie i dziki. Człowiek jest odporny na chorobę ASF, ale może być jej wektorem, przenosząc wirusy na obuwiu, ubraniu, czy na kołach pojazdów. Więcej o chorobie można przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii (https://www.wetgiw.gov.pl/).
AP