Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Tegoroczne wojewódzkie dożynki odbędą się w Rogowie, w powiecie brzezińskimTegoroczne wojewódzkie dożynki odbędą się w Rogowie, w powiecie brzezińskim

 

Kolorowo i smacznie – tak zapowiada się tegoroczne Wojewódzkie Święto Plonów. Dożynki Wojewódzko-Powiatowo-Gminne i Dożynki Diecezjalne Diecezji Łódzkiej, które w tym roku odbędą się 22 sierpnia w Rogowie, będą okazją do promocji potencjału lokalnych przedsiębiorców, producentów żywności, twórców ludowych oraz instytucji wspierających rolnictwo. Nie zabraknie także atrakcji dla całych rodzin i koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej.

 


– Województwo Łódzkie jest regionem o charakterze mocno rolniczym i rolnictwo odgrywa w tutejszej gospodarce znaczącą rolę. Użytki rolne stanowią ponad 48 proc. terenu województwa. Dlatego coroczne święto plonów ma tu szczególny wymiar i charakter – tymi słowami na stronie Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi marszałek Grzegorz Schreiber zaprasza wszystkich mieszkańców naszego regionu na tegoroczne dożynki. Impreza, która odbędzie się na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie (powiat brzeziński), to wspólna inicjatywa samorządu województwa oraz diecezji łódzkiej, stąd zaproszenie płynie także od abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.


Obchody, które zaplanowano na 22 sierpnia, w samo południe rozpocznie msza święta, po której nastąpi przekazanie dożynkowego chleba oraz prezentacja i wybór najpiękniejszego wieńca. Część obrzędową zakończy przemarsz uroczystego korowodu dożynkowego. Powiaty mogą już zgłaszać zespoły, które wezmą udział w Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Łódzkiego.


Podczas dożynek będzie można posmakować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dla amatorów regionalnej kuchni zaplanowano konkurs kulinarny ,,Łódzkie smakuje”. Może się do niego zgłosić maksymalnie sto Kół Gospodyń Wiejskich łącznie we wszystkich trzech kategoriach:

 

  • „Wytrawne smaki Łódzkiego” – zgłaszać można potrawy o charakterze wytrawnym, podane w wersji na gorąco bądź na zimno,
  • „Słodkie smaki Łódzkiego” – oceniane będą wyroby cukiernicze, ciasta, desery,
  • „Wigilijne smaki Łódzkiego” – W tej kategorii zgłaszać można potrawy o charakterze wigilijnym, podane w wersji na gorąco bądź na zimno.


W każdej z trzech kategorii konkursowych przyznane zostaną po trzy nagrody finansowe. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, tj. regulaminy oraz formularze zgłoszeniowe, znajdują się na stronie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (http://lodzkie.ksow.pl).


Dożynkom Wojewódzkim będzie towarzyszył piknik rodzinny – Lato z funduszami unijnymi. W przygotowanych namiotach będzie można dowiedzieć się wszystkiego o funduszach unijnych oraz poznać ofertę Urzędu Marszałkowskiego i podległych mu teatrów, domu kultury, filharmonii, czy Wytwórni Filmów Oświatowych. Z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowano strefę zabaw i animacji. Warsztaty i konkursy umilą czas i będą stanowić atrakcję dla całych rodzin. Na głównej scenie, od godziny 15:45 zaplanowane zostały koncerty, które rozpoczną zespoły ludowe: Blichowiacy z Łowicza, Piliczanie i Gorzkowice. Dożynki zakończą występy gwiazd wieczoru: Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów i Zakopower.

 

AP

 

Dożynki 2021 - plakatDożynki 2021 - plakat

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl