Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W sytuacji kryzysowej młodzież może liczyć na szybką i profesjonalną pomocW sytuacji kryzysowej młodzież może liczyć na szybką i profesjonalną pomoc

 

Dzieci i młodzież, które znalazły się w sytuacji kryzysowej, mogą skontaktować się z psychologiem lub terapeutą i uzyskać szybką pomoc. Wystarczy zadzwonić do Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania bądź napisać na Snapchacie lub Messengerze.

 


W okresie dojrzewania młodzież doświadcza różnych, często skrajnych emocji. Skłonność do agresji, apatia czy długotrwały smutek nie zawsze są przejawem młodzieńczego buntu czy dorastania. Bywa, że to pierwsze symptomu poważniejszych problemów, włącznie z depresją.


Psychologowie zwracają uwagę, że pandemia koronawirusa, z którą borykamy się od ponad roku, spotęgowała wcześniejsze i spowodowała nowe sytuacje kryzysowe. Konieczność pozostania przez dzieci i młodzież w domach, zamknięcie, brak możliwości wychodzenia, korzystania z aktywności fizycznej, instytucji kultury, ale przede wszystkim brak kontaktu z rówieśnikami. Ciągłe przebywanie z osobami dorosłymi w ograniczonej przestrzeni życiowej. Wszystkie te sytuacje związane z brakiem zaspokojenia potrzeb powodują u młodych ludzi frustrację, niechęć do nauki, próby samodzielnego wyjścia z domu. Nieodnajdywanie się w nowych warunkach może przyczynić się do powstania lub pogłębienia się np. stanów kryzysu emocjonalnego. Młodzież nie ma z kim porozmawiać o tym, co przeżywa, o swoich obawach, o swoim stanie psychofizycznym.


Stąd pomysł uruchomienia „szybkiej linii wsparcia”. Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży umożliwia szybką reakcję i pomoc w sposób, jaki wcześniej nie był praktykowany - przez media społecznościowe, telefon czynny w weekend i webinaria. Wspomnianą „linię wsparcia” są przez pedagogów, psychologów, interwentów kryzysowych i terapeutów, posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Jak uzyskać wsparcie?

 

  • Infolinia: 726 611 611 codziennie w godzinach 12.00 – 20.00
  • Snapchat i Messenger – wystarczy wpisać pogadajmytutaj (od godz. 18.00 – 22.00)


Interwencje prowadzone są w takich sytuacjach jak: obniżenie nastroju, stres, kryzysy emocjonalne, nagromadzenie negatywnych myśli czy konflikty, a także związanych bezpośrednio z zagrożeniem zdrowia lub życia: myśli i plany samobójcze, zachowania autoagresywne, autodestrukcyjne, ryzykowne (związane z nadużywaniem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych) oraz wystąpienie przemocy w rodzinie.


Wsparcie udzielane jest przez psychologów, pedagogów, interwentów kryzysowych i terapeutów – specjalistów posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Z Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania mogą korzystać dzieci i młodzież z województwa łódzkiego, ale także ich rodzice i opiekunowie.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl