Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 Zdjęcie ze spotkania w bełchatowskim szpitaluPodczas spotkania m.in. omawiano założenia Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

 

W bełchatowskim szpitalu odbyło się spotkanie dotyczące Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Lecznica, jako jedna z 33 w kraju i 3 w województwie łódzkim, bierze bowiem udział w jego pilotażu. W placówce działa Centrum Zdrowia Psychicznego, w którym pomoc mogą uzyskać dorośli mieszkańcy Bełchatowa i powiatu.

 


Głównym celem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego jest zapewnienie osobom borykającymi się z problemami natury psychicznej jak najlepszej opieki. W ramach pilotażu w całym kraju powstają Centra Zdrowia Psychicznego, w których można uzyskać wsparcie oraz natychmiastową, bezpłatną i dostosowaną do zmieniających się potrzeb pacjenta pomoc. Jedno z nich działa w bełchatowskim Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II. I to właśnie w centrum w czwartek, 10 czerwca, odbyło się spotkanie dotyczące programu. Udział w nim wzięli m.in. pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. reformy psychiatrii i jednocześnie kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – dr Marek Balicki, prof. dr hab. n. med. Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, dyrektor bełchatowskiego szpitala dr n. med. Andrzej Kowalski, prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie Sylwia Witkowska.


W trakcie spotkania rozmawiano o pilotażu, założeniach programu i sposobach ich realizacji. Podkreślano, że Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce, gdzie można zgłosić się bez umawiania wcześniejszej wizyty i uzyskać szybką pomoc. Centrum udziela kompleksowej pomocy, która opiera się na czterech filarach, czyli poradni zdrowia psychicznego, zespole leczenia środowiskowego (czyli wizytach domowych i terapii w miejscu zamieszkania), oddziałach dziennym oraz całodobowym. Wszystkie je spina punkt zgłoszeniowo - koordynacyjny, w którym dyżurują specjaliści, czyli terapeuta, psycholog lub pielęgniarka psychiatryczna.


Prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska zwróciła uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt Narodowego Programu, czyli walkę z dyskryminacją i stygmatyzacją osób z problemami psychicznymi. – Przez wiele lat choroby psychiczne były tematem tabu, tymczasem osoby zmagające się z nimi powinny być przez społeczeństwo traktowane z empatią i zrozumieniem. Pamiętajmy, że pierwszą pomocą w kryzysie jest rozmowa i to właśnie od niej powinno zaczynać się wsparcie. Dlatego bardzo się cieszę, że nasz szpital przystąpił do programu, bo dzięki temu mieszkańcy Bełchatowa oraz pobliskich miejscowości mogą być objęci natychmiastową, szybką i skuteczną pomocą – powiedziała podczas spotkania prezydent Czechowska.


Jak podkreślali uczestnicy spotkania w bełchatowskiej lecznicy, istotną częścią programu jest możliwość głębszej i bardziej intensywnej współpracy między ośrodkami pomocy społecznej a służbą zdrowia. – Dzięki ścisłej współpracy możemy indywidualnie zająć się każdą osobą i w każdej chwili możemy liczyć na wsparcie, czy to doradcze czy interwencyjne, pracowników centrum. Co ważne, działamy razem i idziemy w jednym kierunku, robimy wszystko dla dobra naszych podopiecznych i ich rodzin. Widać, że ta współpraca przynosi już wymierne efekty – dodała Sylwia Witkowska, dyrektor bełchatowskiego MOPS-u.


W ramach bełchatowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Wojewódzkim (ul. Czapliniecka 123) funkcjonują:


Izba Przyjęć Psychiatryczna - udziela świadczeń całodobowo we wszystkie dni tygodnia.
Odział Psychiatryczny Dzienny - udziela świadczeń od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00.
Poradnia Zdrowia Psychicznego - udziela świadczeń od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00, rejestracja pod numerem tel. 44 635 82 94.
Punkt zgłoszeniowo - koordynacyjny - czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 18:00, tel. 788 951 333. Pracownicy punktu udzielają informacji, przeprowadzają wstępną ocenę potrzeb zdrowotnych, uzgadniają wstępny plan postępowania oraz wskazują miejsce i termin uzyskania niezbędnego świadczenia, w przypadkach pilnych nie później niż 72 godziny od zgłoszenia.
Zespół Leczenia Środowiskowego - udziela świadczeń w poniedziałki od godz. 7:25 do 18:00, a od wtorku do piątku w godz. od 7:25 do 15:00.

 

AP

 

Prezydent Mariola Czechowska podkreślała wagę empatycznego podejścia do osób w kryzysie psychicznymPrezydent Mariola Czechowska podkreślała wagę empatycznego podejścia do osób borykających się z kryzysem psychicznym

 

Jednym z prelegentów w bełchatowskim szpitalu był pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. reformy psychiatrii i jednocześnie kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – dr Marek BalickiJednym z prelegentów był pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. reformy psychiatrii i jednocześnie kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – dr Marek Balicki

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl