Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Dzień Ziemi to święto, które ma promować proekolgiczne postawy oraz poczucie odpowiewiadzialności za planetę; fot. PixabayDzień Ziemi to święto, które ma promować proekolgiczne postawy oraz poczucie odpowiewiadzialności za planetę; fot. Pixabay

 

„Przywróć naszą Ziemię” to hasło obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Ziemi. Bełchatów od lat podejmuje szereg działań, projektów i inicjatyw, które za główny cel stawiają sobie ekologię i troskę o środowisko. Dofinansowania do wymiany starych pieców, ekologiczny transport zbiorowy czy termomodernizacja budynków komunalnych to tylko niektóre z nich.

 


- Obchodzone dziś święto ma przypominać, że to właśnie od nas zależy, jak będzie wyglądać nasza planeta za kilkadziesiąt czy kilkaset lat. To właśnie tu i teraz musimy podejmować inicjatywy, które zniwelują negatywne skutki, jakie dla środowiska niosą szybki rozwój gospodarczy i ekonomiczny. Każde działanie temu służące jest na wagę złota – podkreśla prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. A takich działań w Bełchatowie w ostatnich latach nie brakuje, co doceniła, chociażby kapituła międzynarodowego konkursu Eco-Miasto 2018. Projekt „Bełchatów w zieleni” został wyróżniony w kategorii: zieleń miejska a jakość powietrza.


Przypomnijmy, że w walce ze smogiem Bełchatów stawia na różnorakie rozwiązania. Mowa tu chociażby o darmowych emzetkach czy rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej. Ale nie tylko. Budynki komunalne i użyteczności publicznej są systematycznie modernizowane i docieplane, na kilku zamontowano elektrofiltry kominowe. Oświetlenie uliczne sukcesywnie wymieniane jest na energooszczędne, poza tym w mieście powstają nowe skwery i zieleńce. Do Bełchatowa przyjechało sześć nowoczesnych autobusów (trzy elektryczne i trzy z silnikiem diesla), które w 2019 roku wzbogaciły tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji. Warto także wspomnieć o przyjętej miejskiej strategii elektromobilności. 


Poza tym miasto prowadzi własny program dopłat do wymiany starych pieców, w ramach którego w latach 2017 – 2019 pozbyło się 225 mieszkańców. Obecnie w budżecie zabezpieczono kolejne środki na ten cel. – 300 tys. zł. Zainteresowanie jest bardzo duże i już dziś kolejne osoby wpisują się na listę rezerwową, co mnie bardzo cieszy. Świadczy to bowiem o tym, że świadomość ekologiczna wśród bełchatowian jest naprawdę duża. Dlatego dołożymy wszelkich starań, aby program realizowany był także w latach następnych – mówi prezydent Czechowska.


Ważne miejsce w miejskiej polityce ekologicznej zajmują także odnawialne źródła energii. Na dachach dwóch szkół podstawowych (SP 1 i SP 12), a także w budynku komunalnym przy ul. Czaplinieckiej 44 d (Felku) zamontowano instalacje fotowoltaiczne. Panele zainstalowano także w Miejskim Zakładzie Komunikacji. To jednak nie wszystko. Jeszcze w tym roku przy budynku węzła przesiadkowego zamontowana została ładowarka dla elektrycznych emzetek.
W najbliższym czasie Bełchatów będzie się starać o środki unijne, które zostaną wykorzystane na budowę Odnawialnych Źródeł Energii, czyli m.in. instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła czy kotłów na biomasę. Deklarację chęci udziału w projekcie złożyło ponad 300 mieszkańców. Jeśli dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zostanie miastu przyznana, wówczas uczestnicy programu mogą liczyć nawet na zwrot nawet 85 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. 

Wszystkie podejmowane w Bełchatowie działania wpisują się w strategię do zmian klimatu, jaka w 2017 roku przygotowana została przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.


– Bycie eko to nie tylko moda, ale konkretne działania, które jako miasto podejmujemy każdego dnia. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas, nawet drobnymi zmianami codziennych przyzwyczajeń i nawyków, może mieć wpływ na naszą planetę. Recykling, oszczędzanie wody i energii, segregacja śmieci czy korzystanie z komunikacji miejskiej to tylko niektóre z nich – podsumowuje prezydent Czechowska.


Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl