Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Dotychczas w ramach Motoserca w całym kraju zebrano ponad 40 tys. litrów krwiDotychczas w ramach Motoserca w całym kraju zebrano ponad 40 tys. litrów krwi

 

Będzie okazja, aby oddać krew. Już w najbliższą niedzielę, 25 kwietnia, w Bełchatowie odbędzie się bowiem Motoserce. To już trzynasta edycja ogólnopolskiej akcji organizowanej przez motocyklistów zrzeszonych przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. Oficjalnym partnerem tegorocznej akcji jest m.in. Miasto Bełchatów.

 

Motoserce gości w Bełchatowie od kilku już lat i od samego początku cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców. Podczas każdego z finałów krew oddaje kilkudziesięciu bełchatowian. Organizatorzy, bełchatowski Chapter Mid-West, liczą, że podobnie będzie i w tym roku. - Łączy nas nie tylko wspólna pasja i miłość do motocykli, ale także chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Dlatego tak mocno angażujemy się w każdy finał Motoserca i tak bardzo cieszy nas odzew bełchatowian. W ubiegłym roku 50 mieszkańców naszego miasta oddało w sumie 20 litrów krwi. Jak będzie tym razem? Wierzymy, że bełchatowianie nie zawiodą, bo przecież oddając krew ratujemy życie – mówi Adam Ciupa, prezydent Chapter Mid-West i dodaje, że zapotrzebowanie na krew i jej składniki jest bardzo duże, zwłaszcza dziś - w dobie pandemii,. 

 

O tym, że w bankach krwi brakuje tego cennego „leku”, informują m.in. Polski Czerwony Krzyż czy Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. „Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz. Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków” - czytamy na rządowej stronie Narodowego Centrum Krwi (https://www.gov.pl/web/nck/apelkrwiodawcy2).

 

Krwiobus przy budynku Gigantów Mocy stanie już w najbliższą niedzielę, 25 kwietnia. Przy zachowaniu wszelkich wymogów sanitarnych obowiązujących w związku z pandemią, chętni będą mogli oddać krew między godz. 11:00 a 15:00. Organizatorzy przypominają także o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, czyli zasłanianiu ust i nosa maseczką oraz zachowaniu co najmniej 1,5 metra odległości od innych osób.

 

Partnerami tegorocznej odsłony Motoserca są m.in. Miasto Bełchatów, Polski Czerwony Krzyż oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. 

 

AP

 

Plakat promujący akcję Motoserce 2021Plakat promujący akcję Motoserce 2021

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl