Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

medale www

 

23 marca obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Święto to na znak pamięci wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturalnego obu narodów w 2007 roku ustanowiły parlamenty obu państw. „Od ponad 1000 lat Polacy i Węgrzy żyją w tej samej części Europy tworząc trwałe więzy łączące oba narody na wielu płaszczyznach: politycznej, społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. Wielokrotnie wspólnie odpieraliśmy zagrożenia płynące i ze wschodu i z zachodu” - głosi podjęta 24 lata temu przez aklamację uchwała Sejmu.

 

Warto przypomnieć, że jeszcze zanim wielowiekową przyjaźń obu narodów ukonstytuowali parlamentarzyści z Polski i Węgier, Miasto Bełchatów nawiązało ścisłą współpracę z węgierskim miastem Csongrád. Umowa o współpracy obu miast została podpisana w czerwcu 2005 roku.

 

Csongrád to niewielkie miasteczko w południowych Węgrzech, urokliwie położone w zakolu rzeki Cisy, która zrosła się z krajobrazem miasta. Często mówi się o nim, jako o mieście wody i parków. Mnogość terenów zielonych i ciepły, słoneczny klimat sprzyjają rozwojowi rolnictwa, ogrodnictwa, czy produkcji wina, a bliskie usytuowanie zbiorników wodnych, hodowli ryb i turystyce.

 

Współpraca między Bełchatowem, a Csongrád ma wymiar kulturalny, oświatowy i gospodarczy, a ostatnio także sportowy. W niedzielę bowiem zakończył się wspólny projekt mający na celu ożywić ducha rywalizacji wśród mieszkańców naszych miast, czyli Wirtualna Sztafeta Miast Partnerskich Bełchatów – Csongrád, pod hasłem „Przyjaźń bez granic / Nieograniczona przyjaźń”. Przez dwa tygodnie, biegacze i rowerzyści z obu partnerskich miast musieli pokonać jak najdłuższy dystans. 750 kilometrów, które dzielą Bełchatów i Csongrád zostało osiągnięte już po trzech dniach zabawy!

 

Na wszystkich uczestników, którzy wzięli udział w rywalizacji czekają pamiątkowe medale. Po trzech najlepszych rowerzystów i biegaczy zarówno z Bełchatowa, jak i Csongrádu otrzyma także nagrody. W najbliższych dniach skontaktujemy się z laureatami.

 

Z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, naszym braciom z Csongrádu życzymy wszystkiego najlepszego. Mamy nadzieję, że wspólnie przezwyciężymy pandemię i będziemy mogli wrócić do ożywionej współpracy między miastami.

MW

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl