Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

zolnierze baner wwwBełchatowianie będą wspominać Żołnierzy Wyklętych

 

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Walczących o wolną Ojczyznę będą wspominać także bełchatowianie. W parafii farnej odprawione zostanie nabożeństwo, wcześniej delegacje złożą kwiaty.

 

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych odbywają się rokrocznie w całym kraju. Nie inaczej jest w Bełchatowie. Tegoroczne, miejskie obchody zaplanowane są wyłącznie na poniedziałek, 1 marca. Rozpoczną się o godz. 17:40 odśpiewaniem hymnu państwowego. Przewidziana jest także modlitwa, okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian, który znajduje się przy parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Będzie też warta honorowa wystawiona przez bełchatowskich Strzelców. Chwilę później – o  godz. 18:00 w kościele przy ul. Kościuszki rozpocznie się nabożeństwo w intencji pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

1 marca ma się również odbyć konkurs wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych organizowany przez Centralne Archiwum Strzeleckie, który honorowym patronatem objęła prezydent Bełchatowa. To już jego szósta edycja, a udział w nim tradycyjnie wezmą uczniowie szkół średnich. Konkurs odbędzie się w Muzeum Regionalnym, początek o godz. 10:00.  

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe, obchodzone od 2011 roku. Jest ono okazją, aby uczcić pamięć i oddać hołd tym, którzy po 1944 roku nie złożyli broni tylko podjęli walkę z nowym, sowieckim okupantem. Określa się ich mianem „wyklętych” oraz „niezłomnych. W ustawie dotyczącej wspomnianego święta nie ma wyjaśnienia, dlaczego Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest właśnie 1 marca. Data prawdopodobnie ma nawiązywać do wydarzeń z 1 marca 1951 roku, kiedy to w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.  

 

ADA

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl