Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Część dotychczasowych obostrzeń zostaje zniesiona od 1 lutego Część dotychczasowych obostrzeń zostaje zniesiona od 1 lutego

 

Od 1 lutego będą otwarte sklepy w galeriach handlowych, zniesione zostają także godziny dla seniora. Od najbliższego poniedziałku swoją działalność wznowią również muzea i galerie sztuki. Natomiast zasady dotyczące m.in. funkcjonowania szkół, gastronomii czy obiektów sportowych pozostają bez zmian.

 

 

- Decyzja, którą podjęliśmy, sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia zasad bezpieczeństwa. Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego, po czym podejmiemy kolejne decyzje - powiedział w czwartek, 28 stycznia na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Co za tym idzie od 1 lutego otwarte zostaną galerie handlowe. Mają one funkcjonować w reżimie sanitarnym, który zakłada m.in. ograniczenie liczby osób przebywających w danym sklepie. Ponadto zniesione zostaną godziny dla seniorów. Od najbliższego poniedziałku swoje drzwi mogą także otworzyć muzea i galerie sztuki.  W tym przypadku zachować trzeba wszelkie zasady sanitarne.

 

Pozostałe obostrzenia, które miały obowiązywać do 31 stycznia, zostają przedłużone na kolejne dwa tygodnie. Co za tym idzie do 14 lutego restauracje nadal mogą serwować jedzenie wyłącznie na wynos i na dowóz, a hotele, stoki i inne obiekty sportowe – z małymi wyjątkami – pozostają zamknięte. Przez najbliższe dwa tygodnie uczniowie, poza klasami I-III szkół podstawowych, nadal będą uczyć się zdalnie. Nie zmieniają się również reguły dotyczące zgromadzeń publicznych, imprez czy spotkań rodzinnych. Minister Niedzielski zaznaczył jednak, że do limitów zgromadzeń nie wliczają się osoby, które już zostały zaszczepione i uzyskały odporność.

 

Obostrzenia:

  • hotele dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych;
  • zamknięte stoki narciarskie. Infrastruktura sportowa dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego;
  • wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie (od 23.01 zwolnione z obowiązku są osoby posiadające negatywny wynik testu na COVID-19);
  • w zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób;
  • zakaz organizacji wesel i konsolacji;
  • zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki;
  • zamknięte restauracje i bary, posiłki mogą być wydawane tylko na wynos;
  • nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych (z wyjątkami);
  • żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian;
  • w sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie 1 os. na 15 m kw. pomieszczenia.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że sytuacja w Polsce jest ustabilizowana. W jego ocenie to zasługa dyscypliny społecznej. Jednocześnie zwrócił uwagę na niepokojącą sytuację epidemiczną w innych krajach Europy m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji oraz nowe mutacje koronawirusa. - Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą – dodał Niedzielski.

 

Mówiąc o odmrożeniu handlu minister zdrowia zaznaczył,. Że tak naprawdę wracamy do rozwiązań, jakie obowiązywały w grudniu. - Z naszych obserwacji wynika, że skutek epidemiczny tego działania nie był wyraźnie zauważalny. Widać, że też nauczyliśmy się dbać o to, żeby trzymać dystans w tych sklepach, być w maseczkach, więc wydaje się, że przy tych parametrach pandemicznych takie rozwiązanie jest możliwe - powiedział minister Niedzielski. - To jest krok, który ostrożnie wykonujemy, po to, by umożliwić jednak taki stopniowy, bardzo powolny powrót do normalności - podkreślił szef MZ.

 

ADA

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl