Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Marznące opady i gołoledź mogą stwarzać niebezpieczeństwo na drogach i chodnikachMarznące opady i gołoledź mogą stwarzać niebezpieczeństwo na drogach i chodnikach

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami w województwie łódzkim. Alert pierwszego stopnia obowiązywać będzie w nocy z wtorku na środę (19 - 20 stycznia). Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

 


Synoptycy z Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu i deszczu ze śniegiem. Przy przewidywanej temperaturze minimalnej od – 2 st. C do 0 st., a miejscami przy gruncie sięgającej ok. – 3 st. C., efektem opadów może być gołoledź. Ślisko może być więc na drogach i chodnikach. Ostrzeżenie 1 stopnia obowiązywać będzie od godz. 22:00 we wtorek 29 stycznia do godz. 10:00 dnia następnego. Prawdopodobieństwo zjawiska szacowane jest na 85 procent.


Gołoledź, czyli warstwa lodu, która powstała wskutek zamarzania mżawki lub deszczu, to zjawisko wyjątkowo niebezpieczne. Niewidoczne na pierwszy rzut oka oblodzenie powoduje, że współczynnik tarcia opon o nawierzchnię drastycznie maleje. Skutkuje to znacznym wydłużeniem drogi hamowania samochodu. Wymaga to od kierowców zachowania szczególnej ostrożności podczas jazdy.


Jak zachować bezpieczeństwo podczas gołoledzi?


Jeśli na drodze zalega cienka warstwa lodu, należy zwiększyć odstęp od poprzedzającego nas pojazdu – nawet do ok. 200 metrów przy ograniczeniach prędkości obowiązujących w terenie zabudowanym. Starajmy się unikać wciskania pedału gazu na rzecz wytracania prędkości poprzez tzw. hamowanie silnikiem, czyli stopniową redukcję biegów na niższe. Gdy mamy pewność, że nie zdążymy wyhamować, korzystniej jest wjechać w zaspę lub na krawężnik aniżeli w inny samochód lub idących po chodniku pieszych. Należy także pamiętać o zredukowaniu prędkości do takiej, przy której odczuwamy względną kontrolę nad. Przy wpadnięciu w poślizg starajmy się kontrować, czyli skręcać kierownicą w tą stronę, w którą „ucieka” tył auta.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl