Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Zimą strażnicy miejscy każdego dnia służą pomocą w przypadku problemów z odpaleniem samochodu, foto./ SM w BełchatowieZimą strażnicy miejscy każdego dnia służą pomocą w przypadku problemów z odpaleniem samochodu, foto./ SM w Bełchatowie

 

Bełchatowska straż miejska, jak co roku, pomaga mieszkańcom w odpaleniu samochodu. Kierowcy, którzy z powodu mrozu nie mogą uruchomić swojego pojazdu, mogą poprosić o wsparcie funkcjonariuszy. Wystarczy zadzwonić pod całodobowy numer 986.

 


Zimą wielu kierowców zmaga się z trudnościami przy odpalaniu samochodu. Ich powodem najczęściej są sięgające kilkunastu stopni poniżej "zera" temperatury, które z kolei mogą powodować szybsze rozładowywanie się akumulatorów. W takiej sytuacji pomocni są strażnicy miejscy, którzy od ponad dziesięciu lat pomagają w awaryjnym uruchomieniu pojazdów.

 

By skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 986 i zgłosić problem. – Nasz dyżurny w miarę możliwości wysyła patrol pod wskazany adres. Zazwyczaj przyjeżdżamy po kilku minutach, ale jeśli jest dużo zgłoszeń, wówczas reagujemy na nie w kolejności. Tak jak na przykład w ciągu ostatnich trzech dni, kiedy odebraliśmy łącznie ponad sześćdziesiąt telefonów. Na pokładzie radiowozów mamy specjalne urządzenia rozruchowe – startery, za pomocą których przywracamy do życia samochód, w którym akumulator odmówił posłuszeństwa. Jednak ze względu na dużą liczbę zgłoszeń, czas oczekiwania na naszą pomoc może się wydłużyć. Tym bardziej, że w pełni naładowany starter pozwala na dziesięć odpaleń. Potem musimy go ponownie ładować - tłumaczy komendant bełchatowskiej Straży Miejskiej, Piotr Barasiński.

 

Strażnicy podkreślają, że ich pomoc ma charakter doraźny. Czasami powodem problemów z odpaleniem samochodu nie jest słaby akumulator, ale np. zanieczyszczony filtr paliwa, niedziałająca pompa paliwowa lub zepsuty rozrusznik. - Najważniejsze, aby po naszej interwencji kierowcy sprawdzili stan techniczny akumulatora. Zawsze chętnie pomagamy naszym mieszkańcom, ale chcę wyraźnie podkreślić, że nasze działania związane z odpalaniem auta mają charakter doraźny i podejmujemy je tylko w sytuacjach awaryjnych. Zdarzało się, że odbieraliśmy telefon od jednej osoby kilka razy w tygodniu. Raz czy drugi można pomóc, ale jeśli sytuacja będzie się powtarzać, będziemy zmuszeni odmówić. Wówczas trzeba będzie się udać do warsztatu i naprawić swój samochód – dodaje komendant Barasiński.Trzeba pamiętać, że zimą, szczególnie podczas ujemnych temperatur, warto zaparkować auto tak, aby w razie problemów z jego odpaleniem był łatwy dostęp do akumulatora. W tym okresie najlepiej jest ustawić samochód tyłem, aby w przypadku konieczności odpalenia go poprzez podłączenie do innego samochodu, był łatwy dostęp do maski naszego pojazdu.

 

AP

 

Startery, którymi dysponuje Straż Miejska, pozwalają szybko odpalić auto mimo rozładowanego akumulatoraStartery, którymi dysponuje Straż Miejska, pozwalają szybko odpalić auto mimo rozładowanego akumulatora

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl