Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Badania w mobilnej pracowni wykonywane są z zachowaniem reżimu sanitarnego Badania w mobilnej pracowni wykonywane są z zachowaniem reżimu sanitarnego

 

Dobra wiadomość dla pań, szczególnie tych w wieku 50-69 lat. Rusza kolejny cykl bezpłatnych badań mammograficznych. W tym roku mammobus ma przyjechać do Bełchatowa dwadzieścia razy. Pierwsza wizyta już 11 stycznia, kolejna 12 stycznia. Nie potrzebne jest skierowanie, wystarczy się zapisać i przyjść.

 

 

W minionym roku z badań w mobilnej pracowni mammograficznej skorzystało ponad 700 bełchatowianek. Część z nich – mowa o 25 paniach – specjaliści skierowali do dalszej diagnostyki. Teraz szansę na profilaktykę mają kolejne kobiety. W najbliższy poniedziałek i wtorek, czyli 11 i 12 stycznia w godz. 8:00-17:00 mammobus ponownie stanie w Bełchatowie przy Miejskim Centrum Kultury. W sumie w 2021 roku przyjedzie 20 razy. Jego wizyty zaplanowane są na każdy miesiąc, szczegółowy harmonogram dostępny jest w zakładce: dla mieszkańca – zdrowie (można przejść na nią klikając TUTAJ).

 

Program bezpłatnych badań piersi finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wzorem lat ubiegłych, badania skierowane są do pań z roczników 1952-1971). Wskazany przedział wiekowy nie jest przypadkowy, to właśnie kobiety w wieku 50-69 lat najbardziej zagrożone są zachorowaniem na raka piersi. Aby bezpłatnie skorzystać z mammografii trzeba spełniać jeszcze kilka warunków. Badania dedykowane są paniom, które są ubezpieczone, nie leczą się obecnie z powodu raka piersi, przez dwa ostatnie lata nie miały wykonanej mammografii w ramach NFZ-u. Mammobus powinny odwiedzić też panie, które w poprzednim roku otrzymały pisemne wskazanie do powtórzenia badania po 12 miesiącach. Jeśli z badań chciałby skorzystać osoby spoza wskazanej grupy, jest taka możliwość. Wtedy jednak trzeba za mammografię zapłacić.

 

By uniknąć kolejek, lepiej się wcześniej zapisać pod nr tel. 42 254 64 10 lub 517 544 044, a także elektronicznie na stronie: www.medica.org.pl. W trakcie rejestracji należy podać nr PESEL. Zapisy nie są jednak koniczne. Każda pani spełniająca warunki udziału w programie zostanie bowiem przyjęta.

 

Trzeba dodać, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentek oraz personelu medycznego badania wykonywane są z zachowaniem środków ostrożności. Do mobilnej pracowni wchodzi się pojedynczo, konieczna jest maseczka lub przyłbica i dezynfekcja rąk po wejściu do mammobusu. Urządzenia w mobilnej pracowni dezynfekowane są po każdej pacjentce.

 

Specjaliści podkreślają, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowej fazie nie daje on żadnych objawów, a wcześnie wykryty pozwala podjąć skuteczną terapię i daje szansę powrotu do zdrowia. Jak podaje medica w ich mammobusach przeciętnie jeden/dwa razy dziennie wykrywany jest rak piersi.  

 

ADA

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl