Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Jak wynika ze statystyk USC, w 2019 roku na świat przyszło ponad 230 bełchatowianJak wynika ze statystyk USC, w 2019 roku na świat przyszło ponad 230 bełchatowian; fot. archiwum

 

Zuzanna i Franciszek – takie imiona najczęściej otrzymywały dzieci urodzone w naszym mieście w 2020 roku. W czołówce najpopularniejszych znalazły się też Zofia, Julia i Maja, a dla chłopców - Szymon, Aleksander i Jan. Według danych statystycznych Urzędu Stanu Cywilnego w minionych dwunastu miesiącach w Bełchatowie urodziło się ponad 800 dzieci, z których 236 zameldowano w naszym mieście.

 

 

Wybór imienia to bardzo ważna decyzja, zostaje ono bowiem z nami na całe życie. Oczywiście rodzice nie są w stanie przewidzieć, czy spodoba się ono ich potomkowi i czy po latach wciąż będzie uważane za ładne. Wybierając imię najczęściej kierują się oni m.in. tradycjami rodzinnymi, a coraz częściej – także modą.

 

W ubiegłym roku w Bełchatowie dziewczynki najczęściej otrzymywały na imię Zuzanna (19), Zofia (17), Julia (16) i Maja. Od lat w czołówce znajdują się także Marcelina oraz Hanna. Jeśli zaś chodzi o imiona, jakie nosić będzie najmniej urodzonych w 2020 roku bełchatowianek, są to Ida (1), Lara (1), Jagna (1) i Aniela (1).

 

Spore zmiany zaszły w rankingu imion męskich. W 2020 roku w Bełchatowie najwięcej urodziło się Franciszków (21), Szymonów (21), Aleksandrów (20) i Janów (20). Z kolei bijące wcześniej rekordy popularności imię Antoni (15) znalazło się poza podium. Rodzicom nie przypadły do gustu natomiast imiona takie, jak: Leo (1), Łukasz (1), Olaf (1) i Gabriel (1).

 

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem już od kilku lat rodzice mogą wybrać dla swojej pociechy imię obce i to niezależnie od własnego obywatelstwa i narodowości. Nadal obowiązuje natomiast zasada nadawania maksymalnie dwóch imion, które nie mogą być ani ośmieszające, ani nieprzyzwoite.

 

Mimo że nowe zasady dopuszczają też nadawanie imion w formie zdrobniałej i takiej, która nie wskazuje jednoznacznie na płeć dziecka to – jak wynika ze statystyk – rodzice rzadko jeszcze na nie się decydują.

 

Bełchatowski Urząd Stanu Cywilnego podał także dane dotyczące zarejestrowanych urodzeń oraz zgonów. Należy zaznaczyć, że obejmują one również transkrypcje zagranicznych aktów. Łącznie w 2020 roku odnotowano 831 urodzeń, z czego 236 dotyczy nowych mieszkańców Bełchatowa. Zarejestrowano także 1208 zgonów, z których 364 dotyczą bełchatowian. Na koniec 2020 roku w naszym mieście zameldowanych było 55 tys. 119 osób.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl