Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Tegoroczny pokłon Trzech Króli odbył się w kościele NMP Matki Kościoła na os. DolnośląskimTegoroczny pokłon Trzech Króli odbył się w kościele NMP Matki Kościoła na os. Dolnośląskim

 

Za nami IX Bełchatowski Orszak Trzech Króli. Tegoroczne świętowanie miało inną formułę, niż zazwyczaj. Kacper, Melchior i Baltazar samotnie przeszli do kościoła na os. Dolnośląskim, gdzie pokłonili się Dzieciątku. Była uroczysta msza św. oraz koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Z potrzeby serc”. Wszystko, włącznie z wręczeniem nagród laureatom konkursu kolędowego „Panu wdzięcznie przygrywajcie”, transmitowane było na facebookowym profilu miasta.

 

 

Tegoroczny Bełchatowski Orszak Trzech Króli miał w tym roku symboliczną formułę. Z powodu pandemii nie zaplanowano symbolicznych jasełek, które od dziewięciu lat gromadziły tłumnie mieszkańców naszego miasta. Ideą tegorocznego wydarzenia było połączenie wszystkich przyjaciół Orszaku Trzech Króli i tych, którzy dopiero po raz pierwszy chcieli dołączyć do tej formy świętowania, aby także w czasie epidemii stworzyć "wspólnotę ludzi szukających, tak jak trzej królowie: prawdy, dobra i piękna".

 

Tym razem wspólne świętowanie przeniosło się do internetu. Wszystko rozpoczęło się już w czasie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to wystartował konkurs kolędowy, a w mediach społecznościowych królował kolędowy challenge. Natomiast w środę, 6 stycznia, na facebookowym profilu miasta prowadzona była transmisja z kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na oś. Dolnośląskim.

 

To właśnie tam dotarł Mini Orszak z Trzema Królami, gdzie Mędrcy pokłonili się Dzieciątku. Po mszy św. wręczono nagrody laureatom konkursu „Panu wdzięcznie przygrywajcie”. Na zakończenie zaś odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Z Potrzeby Serc” . Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.

 

>>> Fotorelacja: Bełchatowski Orszak Trzech Króli

 

Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 roku, cieszy się ogromną popularnością. W ostatnich latach przeszedł ulicami blisko 900 miast w Polsce, organizowany jest także w kilkudziesięciu innych krajach na kilku kontynentach - Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W każdym z tych miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z kulturą i obyczajami. Odbywa się zarówno w siarczystym mrozie, jak i w słonecznej letniej aurze, a uczestniczą w nim dorośli i dzieci ze szkół oraz całe parafie. Wszystkim przyświeca wspólny cel – świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd.

 

Orszak co roku ma nowe hasło. Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia były słowa zaczerpnięte z Pieśni XII Jana Kochanowskiego „Panu dzięki oddawajmy”. Zgodnie z zachętą papieża Franciszka do czerpania z dorobku kulturowego, w jasełkowych scenach nie zabrakło fragmentów wierszy Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego czy Norwida.

 

AP

 

Prezydent Mariola Czechowska wręczyła nagrody laureatom konkursu kolędowegoPrezydent Mariola Czechowska wręczyła nagrody laureatom konkursu kolędowego

 

Ostatnim wydarzeniem Święta Trzech Króli był koncert zespołu "Z potrzeby serc"Ostatnim wydarzeniem Święta Trzech Króli był koncert zespołu "Z potrzeby serc"

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl