Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Decyzja ks. dziekana Zbigniewa Zgody o odprawieniu Pasterki w ogrodach parafialnych podyktowana jest troską o zdrowie uczestników nabożeństwaDecyzja ks. dziekana Zbigniewa Zgody o odprawieniu Pasterki w ogrodach parafialnych podyktowana jest troską o zdrowie uczestników bożonarodzeniowego nabożeństwa

 

Pasterka to uroczysta msza, bez której wielu wiernych nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, w kościołach obowiązuje limit wiernych, którzy mogą uczestniczyć w nabożeństwach. W związku z tym, zgodnie z apelem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski o zwiększenie liczby Eucharystii, w niektórych bełchatowskich parafiach odprawione zostaną dwie Pasterki. Z kolei w kościele farnym wigilijne nabożeństwo odprawione zostanie w ogrodach parafialnych.

 


Święta Bożego Narodzenia będą w tym roku inne. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią, obowiązują limity osób w kościołach. Do 27 grudnia 2020 roku w kościołach należy przestrzegać ograniczenia liczby osób – na 15 metrach kwadratowych może przebywać jedna osoba. Wymagane jest też zachowywanie odstępu między osobami, wynoszącego minimum 1,5 metra, a także zakrywanie ust i nosa. W związku z tymi ograniczeniami wykluczone jest tłumne uczestnictwo w mszach świętych.


By ułatwić wiernym uczestnictwo w nabożeństwach Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by „w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. w wyżej wymienionych dniach. Pozwoliłoby to uczestniczyć w Eucharystii większej liczbie wiernych w tych wyjątkowo ważnych dla katolików świętach" - czytamy w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu tego gremium.


Co to oznacza w praktyce? W niektórych parafiach, poza mszą św. o godz. 24:00, tzw. Pasterki celebrowane będą także wcześniej. W Bełchatowie na takie rozwiązanie zdecydowali się proboszczowie kościołów na os. Dolnośląskim, Przytorzu, Olsztyńskim i w Grocholicach. W pozostałych Eucharystie odprawione zostaną tylko o północy.

 

By zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa proboszcz parafii farnej, ks. dziekan Zbigniew Zgoda zdecydował, że tegoroczna Pasterka odprawiona zostanie w ogrodach parafialnych.

 

Plan Pasterek w bełchatowskich parafiach


• Parafia NMP Matki Kościoła – godz. 21:00 oraz 24:00
• Parafia Farna, ul. Kościuszki –godz. 24:00 w ogrodach parafialnych
• Parafia pw. Miłosierdzia Bożego – godz. 24:00
• Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego –godz. 22:00 i 24:00
• Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika– godz. 24:00
• Parafia pw. Wszystkich Świętych –godz. 22:00 i 24:00
• Parafia NMP Nieustającej Pomocy –godz. 22:00 i 24:00

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl