Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

W ramach projektu "Zielone Grocholice" odrestaurowany zostanie m.in. park im. J. MarkiewiczaW ramach projektu "Zielone Grocholice" odrestaurowany zostanie m.in. park im. J. Markiewicza

 

Miasto pozyskało kolejne środki zewnętrzne na dużą inwestycję. Mowa o blisko 800 tys. zł, jakie na realizację „Zielonych Grocholic” przyznał WFOŚiGW w Łodzi. Część dofinansowania będzie mieć formę pożyczki, resztę stanowić będzie dotacja. Umowa z funduszem ma być podpisana do końca grudnia.


Realizacja jednego ze zwycięskich projektów ostatniej edycji budżetu obywatelskiego kosztować będzie blisko 965 tys. zł. W czerwcu miasto złożyło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wniosek o jego dofinansowanie. Magistrat właśnie otrzymał informację, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Co za tym idzie miasto otrzyma na realizację tego właśnie zadania dotację w wysokości do 786 tys. 37 zł, z czego do 314 tys. 415 zł stanowić ma pożyczkę, a do 471 tys. 622 zł przekazane ma zostanć w formie dotacji. Umowa z WFOŚiGW ma zostać podpisana jeszcze w tym roku.

- Każde pozyskane środki to dla Bełchatowa ogromne wsparcie i odciążenie miejskiego budżetu. Dlatego, gdzie tylko jest taka możliwość, aplikujemy o dodatkowe fundusze. Cieszę się, że kolejny nasz projekt przeszedł pozytywnie ocenę i otrzymał dofinansowanie - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.


Przypomnijmy, że prace związane z inwestycją miasto rozpoczęło już wiosną. Wówczas pielęgnacji poddany został drzewostan, został on przeprowadzony w parku im. Józefa Markiewicza, na skwerach przy ul. Tkackiej oraz po północnej stronie kościoła.

 

Zgodnie z projektem poza kosmetyką zieleni, na skwerze w Rynku Grocholskim będzie częściowo zmodernizowane oświetlenie, teren po byłym basenie strażackim zostanie uporządkowany, zaś na budynku filii Miejskiego Centrum Kultury zamontowane zostaną kamery monitoringu. W planach są także nasadzenia, a ławki i kosze na śmieci zostaną odnowione. Dodatkowo po stronie południowej zostanie wymienione podświetlenie najstarszych, zabytkowych drzew.


Z kolei w parku im. Józefa Markiewicza poza nową instalacją elektryczną i oświetleniem, na nowo zagospodarowany zostanie teren, gdzie obecnie znajduje się altanka. Docelowo stanie tam zadaszona scena, zaś w głębi powstanie mała siłownia zewnętrzna z kilkoma urządzeniami. Plan obejmuje także odnowienie istniejących alejek oraz ogrodzenia z przęseł metalowych. To jednak nie wszystko. W parku pojawią się również elementy małej architektury, czyli ławki i kosze na śmieci.


Trzecim elementem projektu jest odnowienie skweru przy ul. Tkackiej. Istniejący plac zabaw zostanie zdemontowany, a w miejsce istniejących zostaną zamontowane nowe urządzenia zabawowe dla dzieci małych i starszych, w zacienionym miejscu koło placu zabaw zostaną dostawione ławki. Ponadto tablice informacyjne o treści ekologicznej zostaną zdemontowane, a drewniana kładka odnowiona. Wytyczona zostanie także ścieżka na niezagospodarowanej wcześniej części skweru – od przystanku przy ul. Częstochowskiej w kierunku ul. Tkackiej. Dodatkowo na skwerze ustawione zostaną stojaki na rowery. Prace demontażowe ruszą w najbliższym czasiem reszta prowadzona będzie natomiast w 2021 roku.

 AP

 

Odnowiony zostanie także skwer przy kościele w GrocholicachOdnowiony zostanie także skwer przy kościele w Grocholicach

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl