Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Prezydent Mariola Czechowska jest w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami walczącymi z epidemią SARS-Cov-2Prezydent Mariola Czechowska jest w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami walczącymi z epidemią SARS-Cov-2

 

O walce z koronawirusem oraz dotychczasowych działaniach, jakie prowadzone były w związku z epidemią rozmawiali członkowie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz Straży Miejskiej wspólnie z prezydent Bełchatowa Mariolą Czechowską omówili także plany walki z COVID-19 na najbliższe tygodnie.

 


- W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiczną, od marca podejmujemy wiele szeroko zakrojonych działań, które mają maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w naszym mieście. Realizujemy wszelkie zalecenia rządu, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Wojewody Łódzkiego, jesteśmy też w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami – medycznymi, porządkowymi i sanitarnymi. Wszystko po to, by zdrowie mieszkańców było jak najmniej zagrożone. Cieszę się, że nasze wysiłki przynoszą skutek. Widać, że bełchatowianie są świadomi zagrożenia oraz podchodzą do sytuacji niezwykle odpowiedzialnie – mówi prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.


Podczas posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w magistracie, jego członkowie przedstawili szczegółowy raport z podejmowanych dotychczas działań. Od początku pandemii w celu przeciwdziałania COVID-19 bełchatowska policja współpracuje ze Strażą Miejską. Chodzi m.in. o kontrole osób pozostających w izolacji domowej czy poddanych kwarantannie, a mowa tu o ok. 2 tys. adresów w ciągu ostatnich miesięcy. Do obowiązku służb należy także sprawdzanie przestrzegania obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na to, czy mieszkańcy noszą maseczki lub przyłbice. - Na prośbę pani prezydent Bełchatowa Marioli Czechowskiej pouczamy naszych mieszkańców i wręczamy im maseczki, prosząc o ich używanie dla dobra nas wszystkich - podkreśla komendant bełchatowskiej Straży Miejskiej Piotr Barasiński. Z policją i Strażą Miejską blisko współpracują także strażacy, którzy wyjeżdżają także tam, gdzie akurat nie może dojechać pogotowie ratunkowe.


Do tego dochodzi pomoc, jaką do miejskich placówek przekazuje Zespół Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych bełchatowskiego Urzędu Miasta. Mowa o kilkuset litrach płynów do dezynfekcji (zarówno osobistej, jak i powierzchni), tysiącach środków ochrony osobistej (maseczkach, goglach, przyłbicach, rękawicach jednorazowych czy kombinezonach ochronnych). Do tego dochodzą przeprowadzane w razie konieczności dekontaminacje konkretnych budynków użyteczności publicznej czy wcześniejsza pomoc przy organizacji mobilnych punktów pobrań wymazów pod kątem COVID-19. 

 

Należy przypomnieć, że w ostatnim czasie miasto przekazało także 240 tys. zł dla szpitala – w połowie listopada 100 tys. zł na zakup środków ochrony osobistej, a pod koniec ubiegłego miesiąca kolejne 140 tys. na zakup sondy do nieizotopowego wykrywania węzłów chłonnych wartowniczych dla Pododdziału Chirurgii Onkologicznej. Magistrat pomagał szpitalowi także w innych działaniach, koordynował m.in. organizację specjalnych punktów namiotowych – zewnętrznych izb przyjęć, które stanęły przed placówką.

 

Przedstawiciele służb podkreślali, że kluczową rolę w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa odegrała decyzja prezydent Czechowskiej o rezygnacji z miejskich imprez plenerowych – m.in. Dni Bełchatowa, Festiwalu Sztuki Jabłka czy corocznego Jarmarku Świątecznego. - Cieszę się, że dzięki naszej bliskiej współpracy nie odnotowujemy w Bełchatowie gwałtownych wzrostów zachorowań. Widać, że mieszkańcy stosują się do zaleceń, osłaniają usta i nos, dbają o siebie nawzajem. Musimy kontynuować przyjętą przez nas w marcu taktykę – dodaje prezydent Czechowska.

 

Jednym z ważniejszych miejskich działań jest także bezpośrednia pomoc osobom starszym i chorym. We wszystkich sprawach zagrażających życiu i zdrowiu lub w przypadku konieczności wykupienia leków, starsi mieszkańcy Bełchatowa mogą dzwonić do Straży Miejskiej pod nr tel 986 czy Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych pod numer 44 733 51 23. Funkcjonariusz oraz pracownicy UM są stałym kontakcie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, by jak najlepiej i najskuteczniej koordynować działania pomocowe.

 

AP

 

W posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wzięli udział przedstawiciele Straży Miejskiej, policji, straży pożarnej oraz bełchatowskiego magistratuW posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wzięli udział przedstawiciele Straży Miejskiej, policji, straży pożarnej oraz bełchatowskiego magistratu

 

 

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl