Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom sprawującym osobistą opiekę nad dzieckiem
W związku z pandemią prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało wydłużone do 24 grudnia. Przysługuje ono m.in. w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko do lat 8. Świadczenie można otrzymać w ZUS na dotychczasowych zasadach.
W Dzienniku Ustaw ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wydłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on w przypadkach określonych w ustawie z dn. 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem oraz zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zgodnie z zapisami ustawy, o świadczenie można ubiegać się w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, a także w przypadku niemożności sprawowania opieki nad pociechą przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą. Ponadto dodatek przysługuje również w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu koronawirusa. Skorzystać z takiej formy wsparcia mogą rodzice dzieci w wieku do lat 8.
Ustawa reguluje także kwestię dodatku dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także na starsze dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności:
- na dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą, w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
Ważna informacja!
Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadziło obowiązek prowadzenia przez szkoły podstawowe działalności opiekuńczej dla uczęszczających do klas I-III dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii koronawirusa. - Rodzice dziecka, którzy chcą skorzystać z opieki, składają wniosek do dyrektora szkoły. Jeśli wystąpią z takim wnioskiem i korzystają z opieki zapewnionej przez szkołę, nie przysługuje im dodatkowy zasiłek opiekuńczy – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
>>> Czytaj: Opieka dla najmłodszych uczniów
Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, pracownik składa je do swojego pracodawcy, zleceniobiorca do swojego zleceniodawcy, a osoba prowadzące działalność gospodarczą bezpośrednio w ZUS. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność mogą to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych.
Uwaga! Świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
AP/mat. pras. ZUS