Na łagodzenie skutków transformacji gospodarczej do Polski może trafić 3,5 mld euro; fot./pixabay
Zarząd Województwa Łódzkiego przystąpił do opracowania projektu Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Uwagi i wnioski do dokumentu, który dostępny jest w wojewódzkim Biuletynie Informacji Publicznej, można składać do końca listopada.
3,5 mld euro – takie pieniądze może dostać Polska w ramach unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Środki mają trafić do tych regionów, które w największym stopniu dotkną skutki przemian w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Korzystanie z nich będzie wymagało przygotowania Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji (TPST). Województwo Łódzkie już przystąpiło do opracowania takiego dokumentu, o czym rozmawiano m.in. podczas pierwszego spotkania zespołu pod przewodnictwem Marszałka WŁ Grzegorza Schreibera.
>>> Czytaj artykuł: Prace nad Sprawiedliwą Transformacją
Założenia do dokumentu oraz formularz uwag i wniosków dostępne są w Departamencie Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Tuwima 22/26 w Łodzi, a także na internetowych stronach www.rpo.lodzkie.pl i www.bip.lodzkie.pl oraz w załącznikach do artykułu. Swoje uwagi i wnioski do planu mogą składać wszyscy mieszkańcy naszego regionu. Można to zrobić na trzy sposoby, a w tytuł korespondencji powinien brzmieć „Uwagi i wnioski do TPST WŁ”.
Wniosek wysłac można za pośrednictwem:
- internetu na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
- w formie pisemnej za pośrednictwem operatora wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych, na adres: Departament Polityki Regionalnej, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź,
- w formie pisemnej poprzez złożenie w Biurze Podawczym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, 90-051 Łódź, al. Piłsudskiego 8.
Konsultacje prowadzone będą do 30 listopada.
Przypomnijmy, że 3,5 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma pomóc w łagodzeniu gospodarczych, społecznych i środowiskowych skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Środki będzie można zainwestować m.in. w rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, ochronę środowiska, walkę z niską emisją i zanieczyszczeniami przemysłowymi. Negocjacje ram prawnych dla środków na sprawiedliwą transformację powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Natomiast terytorialne plany sprawiedliwej transformacji i program dedykowany Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji ma być negocjowany z Komisją Europejską w roku 2021.
AP