Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

O nałożeniu kwarantanny GIS może poinformować automatycznym komunikatem telefonicznym O nałożeniu kwarantanny GIS może poinformować automatycznym komunikatem przez telefon

 

Aby usprawnić komunikację Główny Inspektor Sanitarny uruchomił automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. Nadawane są one z numeru +48 221 043 705. Kolejne udogodnienie wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Jeśli masz pozytywny wynik testu na koronawirusa nie musisz już czekać na telefon z sanepidu, aby zgłosić do kwarantanny swoich domowników. Teraz wystarczy wypełnić specjalny formularz na stronie gov.pl.

 

Odbierając połączenie z numeru usłyszysz automatyczny komunikat o objęciu kwarantanną, a także możliwości pobrania zaświadczenia w tym zakresie. Podany przez GIS numer przypomina te wykorzystywane przez telemarketerów. Dlatego Główny Inspektor Sanitarny wyczula, aby zapisać go sobie w telefonie i odebrać, chodzi bowiem o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Połączenia z numeru +48 221 043 705 mogą się spodziewać ci, którzy figurują w bazie EWP. Mowa o systemie informatyczny, gdzie gromadzone są dane osób podlegających izolacji domowej, skierowanych na testy, czy objętych kwarantanną.

 

Zmienione zasady kwarantanny

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie zmieniły się zasady związane z kwarantanną. Jeśli mieszkasz z osobą zarażoną COVID-19 masz obowiązek  poddać się kwarantannie. Jej czas mija po 7 dniach od zakończenia izolacji osoby zakażonej. Oznacza to, że jeśli osoba chora miała wdrożoną kwarantannę do 1 listopada, twoja obowiązuje do 8 listopada. Co ważne nie wydaje się w tym zakresie decyzji inspekcji sanitarnej. Informacja może być przekazana przez sanepid ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, przez telefon lub e-mail. Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwał takie dane automatycznie.

Pamiętajmy, przebywając na kwarantannie obowiązuje bezwzględny zakaz opuszczania domu oraz zakaz przyjmowania gości.

 

Nowa możliwość zgłaszania na kwarantannę domowników

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło kolejne ułatwienie kontaktu. Jeśli masz pozytywny wynik testu na koronawirusa nie musisz już czekać na telefon z sanepidu, aby zgłosić do kwarantanny swoich domowników. Teraz wystarczy wypełnić specjalny formularz na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kontakt.

 

ADA

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl