Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

E-wizyta to wideorozmowa z ekspertem z placówki ZUS ; fot. pixabayE-wizyta to wideorozmowa z ekspertem z placówki ZUS ; fot. pixabay

 

 Od 4 listopada będziemy mogli skonsultować się ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Ruszają bowiem e-wizyty. To nie jedyne udogodnienie, jakie w związku z epidemią koronawirusa wprowadza ZUS. kolejne dotyczą osób na kwarantannie lub izolacji domowej. Teraz nie musza one już informować o tym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

 

Od listopada ruszają e-wizyty w ZUS

 

E-wizyty to rozwiązanie dla tych osób, które chcą unikać miejsc publicznych w trosce o swoje zdrowie. Dzięki wideorozmowie klient może załatwić swoją sprawę z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty online. Podczas e-wizyty nasi eksperci odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. Na wirtualną wizytę można umówić się w dni robocze godzinach 9:00-14:30. Może ona trwać nie dłużej niż 20 min. W listopadzie usługa będzie dostępna we wszystkich oddziałach ZUS, także w województwie łódzkim.

 

Jeśli chcemy zarezerwować wirtualną wizytę należy wejść na stronę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl). Podczas rezerwacji podajemy swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również obszar merytoryczny e-wizyty, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE, docelowo również doradca ds. ulg i umorzeń. – mówi rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego, Monika Kiełczyńska.

 

Dzień przed spotkaniem klient otrzyma sms z przypomnieniem o e-wizycie – na wskazany podczas rejestracji numer telefonu. Natomiast w dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem przesłany zostanie mail. Po kliknięciu linku otrzymanego w mailu – klient połączy się z pracownikiem ZUS.

 

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. Ważne! W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient posiada pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

 

Nie trzeba dostarczać do ZUS decyzji o kwarantannie

 

Skierowani przez Państwową Inspekcję Sanitarną na kwarantannę lub izolację domową mają prawo do świadczeń chorobowych. Chodzi o wynagrodzenie za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo o zasiłek chorobowy z ZUS. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym. Przypomnijmy, że w przypadku osób pracujących na umowę o pracę, ubezpieczenie to jest obowiązkowe. Natomiast przy umowie zleceniu lub prowadzeniu działalności gospodarczej, jest ono dobrowolne.

 

- Wcześniej do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych (gdy kwarantanna lub izolacja dotyczyła dziecka), potrzebna była decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Teraz ZUS będzie teraz samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji – wyjaśnia Monika Kiełczyńska.

 

Dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) oraz zasiłek opiekuńczy.

 

- Pracownicy skierowani na kwarantannę lub objęci izolacją domową powinni pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo – dodaje Kiełczyńska. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

 

AP/mat. prasowe ZUS

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl