Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

"Dziel się uśmiechem" to ogólnopolska akcja, którą wspólnie realizuje PCK i MARS Polska "Dziel się uśmiechem" to ogólnopolska akcja, którą wspólnie realizuje PCK i MARS Polska

 

Zestawy dentystyczne, bezcukrowe gumy i książeczki z ćwiczeniami trafiły do blisko 1,5 tys. dzieciaków z czterech miejskich podstawówek. Przed nimi jeszcze specjalne lekcje. Wszystko po to, by uczyć najmłodszych, jak dbać o zęby, zapobiegać próchnicy i mieć zdrowy uśmiech.

 

Bełchatowskie podstawówki włączyły się w ogólnopolski projekt „Dziel się uśmiechem”. Przez najbliższe miesiące w SP nr 3, nr 4, nr 5 oraz nr 8 będą się odbywać zajęcia, podczas których dzieci nauczą się m.in., jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej czy jak wygląda wizyta u stomatologa.

 

– Chodzi o to, by dobre nawyki utrwaliły się u najmłodszych i pozostały z nimi, jak najdłużej, również w dorosłym życiu. Problem próchnicy wciąż bowiem dotyczy sporej liczby dzieci. Część z nich nie odwiedza także dentysty. Statystyki pokazują także, że tylko 2/3 uczniów w wieku szkolnym, szczotkuje zęby odpowiednio często, czyli dwa razy dziennie – mówi Irena Stasiak, z bełchatowskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. To właśnie PCK wraz z MARS Polska prowadzi ten edukacyjno-profilaktyczny program. We wszystkich działaniach pomagają im specjaliści z Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

 

W Bełchatowie z projektu korzysta prawie 1,5 tys. dzieci z klas I-VI. Każde z nich otrzymało specjalny pakiet dentystyczny. W nim szczoteczka, pasta oraz bezcukrowa guma do żucia. Do uczniów trafiły również książeczki edukacyjne. Dla młodszych „Ja i moje zęby”, a dla starszych „Ja i mój uśmiech”. Zamieszczone są w nich ćwiczenia, gry, quizy, które w łatwy sposób pokazują, jak dbać o zęby, by były zdrowe i piękne. Przewodnikiem dzieci po świecie pięknego uśmiechu jest sympatyczna postać Super Wiewiórki, kojarzona z PCK od blisko 60 lat. Bezpłatne materiały m.in. z pomysłami na lekcje otrzymali także nauczyciele i wolontariusze, którzy prowadzą zajęcia w tym zakresie.  

 

- Szczotkowanie zębów, które dorośli uważają za niezbędne, dla większości maluchów jest to tylko nudny i niepotrzebny obowiązek. Dlatego każde działania pokazujące dzieciom, że warto dbać o zęby i dlaczego jest to tak ważne, są cenne. Cieszę się, że kilka naszych szkół ponownie zaangażowało się w ten projekt. Na pewno pomoże to naszym małym bełchatowianom poznać zasady higieny, utrwalić te dobre nawyki, które mam nadzieję zostaną z nimi na długie lata – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.  

 

ADA

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl