Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Bełchatów pozostanie w czerwonej strefie, od najbliższej soboty obowiązywać będą nowe obostrzeniaBełchatów pozostanie w czerwonej strefie, od najbliższej soboty obowiązywać będą nowe obostrzenia

 

Bełchatów i powiat bełchatowski pozostaną w czerwonej strefie. Od soboty, 17 października, rząd wprowadza bardziej restrykcyjne obostrzenia. Chodzi m.in. o całkowity zakaz organizowania imprez okolicznościowych i ograniczenie liczby osób w sklepie do 5 na jedną kasę. Szkoły średnie przejdą na nauczanie zdalne. Cały czas obowiązywać będą także godziny dla seniorów.

 

 

O tym, jaki powiat zakwalifikowany zostanie do strefy czerwonej decyduje liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy. W powiecie bełchatowskim wskaźnik ten sięgnął 25. Oznacza to, że Bełchatów i cały powiat nadal będą w strefie czerwonej.

 

By jak najbardziej ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa, rząd zdecydował o zaostrzeniu obowiązujących w całym kraju obostrzeń. Podczas konferencji prasowej w czwartek, 15 października, poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki. - Nie jest prawdą, że mamy do wyboru tylko brak obostrzeń albo lockdown. Jest droga pośrednia, zdroworozsądkowa, która zakłada szereg obostrzeń. Podstawowe zalecenie, które znamy z wiosny, musi do nas wrócić teraz: "zostań w domu" - powiedział premier Morawiecki.

 

Od 17 października nowe zasady w strefie czerwonej:

 

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę,
 • 0d 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne),
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7mkw,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób,
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

 

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

 

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos,
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
  wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność,
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni - w piatek, 16 października, Ministerstwo Sportu poinformowało, że z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są baseny, siłownie, kluby i centra fitness, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych lub są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole (Nowe zasady bezpieczeństwa w sporcie).

 

W dalszym ciągu obowiązywać będą także wprowadzone 15 października tzw. godziny dla seniorów. Oznacza to, że od poniedziałku do piątku między 10:00 a 12:00, w niektórych sklepach, drogeriach, aptekach i punktach pocztowych obsługiwani będą wyłącznie klienci, którzy maja powyżej 60 lat. Godziny dla seniorów obowiązują w sklepach i placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz w placówkach świadczących usługi pocztowe.

 

Więcej informacji na temat strategii walki z COVID-19 oraz obowiązujących w kraju obostrzeń znaleźć można na rządowej stronie gov.pl.

 

AP

 

W czerwonej strefie od 17 października będą 152 powiatyW czerwonej strefie od 17 października będą 152 powiaty

 

Nowe zasady w strefie czerwonejNowe zasady w strefie czerwonej

 

Nowe zasady w strefie żółtejNowe zasady w strefie żółtej

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl