Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 Ze stałych punktów pobrań głównie korzystają osoby z objawami, skierowane przez lekarzy POZZe stałych punktów pobrań głównie korzystają osoby z objawami, skierowane przez lekarzy POZ

 

Przy ul. Czaplinieckiej 153 działa stały punkt badań w kierunku COVID-19. Wymazy pobierane są w nim od pacjentów z objawami, których skierowali lekarze pierwszego kontaktu. Drive-thru pracuje siedem dni w tygodniu. Decyzją NFZ zmienione zostały godziny działania punktu. W czwartki będzie on pracował od godz. 13:15 do 17:30, w pozostałe dni - tak, jak dotychczas, czyli w godz. 8:00-12:15.

 

Punkt mieści się przy bełchatowskim oddziale Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. – Ich siedziba, jadąc od strony szpitala, znajduje się po prawej stronie ul. Czaplinieckiej. Nad bramą wjazdową umieszczona jest tablica informacyjna „wymazy COVID-19” – mówi Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Urzędzie Miasta Bełchatowa. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa. Próbki do testów pobierają bowiem pracownicy wspomnianej już Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. – Punkt działa na takich samych zasadach, jak dotychczasowe drive-thru. To znaczy, pacjenci przyjeżdżają na badanie samochodem, z którego nie wysiadają. Trzeba posiadać przy sobie dokument tożsamości, a także mieć założoną maseczkę zakrywającą usta i nos – tłumaczy Łągwa. Warto też pamiętać, aby odpowiednio przygotować się do badania. Jak podaje specjalista z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, minimum na dwie godziny przed pobraniem wymazu nie należy: jeść, pić, myć zębów, a także palić papierosów, żuć gum do żucia czy stosować tabletek do ssania na gardło. Chodzi o to, aby próbki były czyste od innych materiałów.

 

Z badań w stałych punktach głównie korzystają osoby z typowymi dla COVID-19 objawami. Mowa o gorączce, duszności, kaszlu. Na wymaz skierowani natomiast zostali przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli wynik testu będzie ujemny, to pacjent nadal będzie pod opieką lekarza POZ. W przypadku zaś, gdy wynik będzie pozytywny, dana osoba zostanie skierowana na tzw. ścieżkę zakaźną realizowaną w sieci jednostek zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych.

 

 

ADA

 

 

google 309740 640 - Wymazy COVID 19 (Drive-Thru)

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl