Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

W Bełchatowie najemcom, którzy chcą wykupić zajmowane mieszkania komunalne, przysługują bonifikaty od ceny lokaluW Bełchatowie najemcom, którzy chcą wykupić zajmowane mieszkania komunalne, przysługują bonifikaty od ceny lokalu

 

Jak zostać właścicielem lokalu komunalnego płacąc jedynie ułamek jego rynkowej wartości? Wystarczy, że do końca roku najemca zgłosi chęć zakupu mieszkania w bełchatowskim Urzędzie Miasta i złoży odpowiedni wniosek. Transakcję można sfinalizować w 2021 roku.

 

Obowiązują trzy rodzaje bonifikat. Upust 75 proc. naliczany jest przy sprzedaży mieszkań na os. Binków. Z 80 proc. mogą skorzystać najemcy lokali położonych na os. Dolnośląskim, Przytorze, Okrzei oraz przy ul. Czaplinieckiej, Kwiatowej i Pabianickiej. Największa – 85 proc. zniżka dotyczy mieszkań na os. 1000-lecia, Wolności, 1-go Maja, Żołnierzy POW, Budowalnych oraz przy ul. Fabrycznej, Sienkiewicza, Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Czyżewskiego.

 

- Wprowadzone przez nas upusty powodują, że za relatywnie niską cenę najemcy mogą stać się właścicielami lokali, w których mieszkają. Dzięki preferencyjnym cenom, mieszkańcy mają szansę zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych – mówi prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska

 

Obecnie ceny na bełchatowskim rynku nieruchomości kształtują się bowiem na poziomie między 3,5 a 5,5 tys. zł za mkw. Jak łatwo obliczyć, zakup 60-metrowego mieszkania w bloku to koszt ponad 300 tys. zł. Jeśli jednak skorzysta się z 85 proc. bonifikaty, za mieszkanie o takim metrażu zapłacimy jedynie 37,5 tys. zł. W ten sposób można więc zaoszczędzić ponad 212 tys. zł.

 

Jak skorzystać z bonifikaty? Kiedy transakcja będzie finalizowana?

Aby otrzymać bonifikatę najemca musi do 31 grudnia br. złożyć w magistracie wniosek o wykup mieszkania komunalnego. Najważniejsze jest, aby do końca roku zadeklarować taką chęć, kolejne procedury i sama finalizacja zakupu może być zrealizowana w 2021 roku. Nie później jednak niż do 30 czerwca.

 

Po złożeniu w magistracie odpowiedniego wniosku rzeczoznawca ustali rzeczywistą wartość rynkową nieruchomości a magistrat wyliczy przysługujący upust. Po uiszczeniu należności pozostanie tylko podpisanie umowy notarialnej kupna – sprzedaży nieruchomości. Cała procedura wykupu trwa kilka miesięcy.

 

W swoim zasobie miasto jeszcze ponad tysiąc takich mieszkań. Są to głównie lokale zakładowe przejęte w latach 1997-2001 od kopalni, elektrowni, Zakładu Energetycznego, Stomilu, PKS-u czy PKP. Stąd takie bonifikaty przy ich sprzedaży.

 

AP/ ADA

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl