Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Podpisanie porozumienia to pierwszy krok w aplikowaniu do rządowego programu Kolej PlusPodpisanie porozumienia to pierwszy krok w aplikowaniu do rządowego programu Kolej Plus

 

Prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska podpisała porozumienie z marszałkiem województwa łódzkiego oraz wójtem gminy Kleszczów dotyczące wspólnego aplikowania do programu Kolej Plus. Chodzi o modernizację i elektryfikację linii kolejowej nr 24. Teraz tym tematem zajmą się miejscy radni. Kolejny etap walki o przywrócenie kolei do Bełchatowa to złożenie wniosku do PKP PLK S.A.

 

Jednym z założeń programu Kolej Plus jest uzupełnienie linii kolejowych w miejscowościach powyżej 10 tys. mieszkańców, które ich nie mają. Bełchatów jest właśnie jednym z takich miast. Dokładnie rok temu, od razu po zapowiedzi rządowego programu, prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska podjęła działania w tym temacie. Wystąpiła do premiera, Ministra Infrastruktury oraz Marszałka Województwa Łódzkiego z pytaniem o możliwości modernizacji oraz wydłużenia linii kolejowej nr 24. - Modernizacja i wydłużenie linii w kierunku zachodnim pozwoli na większe otwarcie Bełchatowa na ruch kolejowy, a w konsekwencji ściągnięcie do naszego miasta nowych inwestorów i turystów. Zapewni ona także większy komfort mieszkańcom, którzy aby podróżować koleją zmuszeni są dojeżdżać do dworca w Piotrkowie Trybunalskim czy Łodzi – podkreśla prezydent Czechowska.

 

Wspomniana linia (Piotrków Trybunalski - Zarzecze) wybudowana została w 1977 roku i w założeniach miała być elementem magistralnej trasy Warszawa - Wrocław, z różnych jednak przyczyn inwestycja ta nie została w pełni zrealizowana. Od samego początku prezydent Czechowska zabiegała, by rozbudowę linii realizować wspólnie z partnerami – marszałkiem województwa łódzkiego oraz wójtem gminy Kleszczów. Efektem tych starań było podpisanie w czwartek, 20 sierpnia, porozumienia dotyczącej tego projektu. – Wchodzimy w nowy program rządowy, który jest ogromną szansą dla naszego regionu i jego rozwoju gospodarczego. Szczególnie dla Bełchatowa, który musi powoli przygotowywać się do szeroko rozumianej reorganizacji energetycznej – tłumaczy marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

 

Sygnatariusze porozumienia wspólnie podkreślają, że kolej to bez wątpienia jeden z elementów zrównoważonego transportu świadczący o nowoczesności i właściwym kierunku rozwoju naszego województwa. - Udział w programie Kolej Plus to dla naszego miasta ogromna szansa. Przede wszystkim na bezpośrednie połączenie kolejowe Bełchatowa ze stolicą województwa, co jest ważne dla wszystkich mieszkańców. Nade wszystko jednak oznacza on ciągły rozwój nie tylko miasta, ale i całego regionu – mówi prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

Jak podkreśla wójt gminy Kleszczów, program Kolej Plus daje szanse na przywrócenie połączeń do miejsc wykluczonych komunikacyjnie, ale nie tylko. - Pamiętajmy, że nowy inwestor to także nowe miejsca pracy i dodatkowe wpływy do budżetów naszych samorządów, co jest nie do przecenienia – dodaje wójt Sławomir Chojnowski.

 

Kolejnym krokiem w walce o przywrócenie kolei w Bełchatowie będzie złożenie wniosku do PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Nabór trwa do 26 sierpnia. Następnie zgłoszenia będą oceniane pod względem formalnym i kwalifikowane do etapu drugiego. W etapie drugim samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Należy w tym miejscu podkreślić, że budowa wspomnianej linii jest wyszczególniona na liście warunkowej w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Łódzkiego. Jednocześnie w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego wskazano tę inwestycję jako ważną dla wzmocnienia systemu powiązań międzyregionalnych i regionalnych.

 

Teraz sprawą powrotu kolei do Bełchatowa zajmą się miejscy radni. To właśnie temu tematowi poświęcona będzie najbliższa, Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek, 21 sierpnia. Obrady rozpoczną się o godz. 16.30 i będą transmitowane na portalu eSesja TUTAJ.

Przypomnijmy, że możliwości powrotu i rozwoju kolejowych połączeń zapewnia dofinansowanie ze środków programu Kolej Plus, które wynosi 85 proc. Pozostałe 15 proc. stanowić będą środki własne samorządów. Budżet Kolej Plus wynosi 5,6 mld zł, co przy 15 proc. udziale samorządów daje możliwość zrealizowania inwestycji o wartości 6,6 mld zł. Zadania realizowane w ramach Programu mogą obejmować opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej lub opracowanie dokumentacji projektowo- technicznej wraz z realizacją robót.

 

AP

 

Zgodnie z porozumieniem zmodernizowana linia nr 24 miałaby połączyć Kleszczów i Bełchatów z ŁodziąZgodnie z porozumieniem zmodernizowana linia nr 24 miałaby połączyć Kleszczów i Bełchatów z Łodzią

 

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl