Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Tradycyjnie w uroczystościach 15 sierpnia udział wzięli młodzi bełchatowianie, którzy wcielili sie w rolę Stefana i Nelly HellwigówTradycyjnie w uroczystościach 15 sierpnia udział wzięli młodzi bełchatowianie, którzy wcielili sie w rolę Stefana i Nelly Hellwigów

 

Za nami 100. rocznica Cudu nad Wisłą i Święto Wojska Polskiego. Była polowa msza św. w intencji ojczyzny, a przed nią delegacje złożyły kwiaty w czterech ważnych punktach miasta. Oficjalne uroczystości zakończył patriotyczny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

 

 

Obchody 15 sierpnia w Bełchatowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowe, który znajduje się na terenie przy parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bełchatowie. Stąd przedstawiciele samorządu, m.in. prezydent miasta Mariola Czechowska i wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz, przeszli do patriotycznej części parku na Placu Wolności, pod posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie również złożyli kwiaty.

 

Tradycyjnie w rocznicę Bitwy Warszawskiej mieszkańcy spotkali się także na muzealnych błoniach, przy grobie Nelly i Stefana Hellwigów, miejscowych bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. O tym, jak ważne są to postaci w lokalnej historii, świadczy fakt, że każdego roku właśnie 15 sierpnia w rolę dziedziców Bełchatowa wcielają się młodzi bełchatowianie.

 

Kwadrans przed południem na placu przy kościele farnym odbyły się apel poległych i salwa honorowa, a pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian złożone zostały biało-czerwone wiązanki. Punktualnie o godz. 12:00 mieszkańcy wzięli udział w polowej mszy św. w intencji Ojczyzny.

 

Obchody tej wyjątkowej, bo setnej, rocznicy Bitwy Warszawskiej uświetnił występ znanego w kraju i na świecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Wieczorem w ogrodach parafii pw. Narodzenia NMP można było wysłuchać kilkunastu patriotycznych pieśni, m.in. „My Pierwsza Brygada”, „Jak długo w sercach naszych” czy „Idą powstańcy”. W trakcie ponadgodzinnego koncertu „Pieśń o Ojczyźnie” uczestnicy usłyszeli też śląskie pieśni ludowe, jak choćby „Karolinka” czy „Karlik”.

 

Tegoroczne obchody rocznicowe były również okazją do obejrzenia wystawy numizmatycznej i wysłuchania historycznego wykładu Zbigniewa Piotrowskiego na temat Bitwy Warszawskiej. Wydarzenia te zorganizowali wspólnie Muzeum Regionalne i Polskie Koło Numizmatyczne Oddział w Bełchatowie. Podczas spotkania, które odbyło się w przeddzień 15 sierpnia, można też było nabyć okolicznościową plakietę z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

>>> Fotorelacja z obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą

>>> Fotorelacja z koncertu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"

 

KZB

 

Kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian złozyli również prezydent Mariola Czechowska i wiceprezydent Dariusz MatyśkiewiczKwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian złożyli również prezydent Mariola Czechowska i wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz

 

 

 Na scenie w ogrodach parafii Narodzenia NMP wystąpiło kulkudziesięciu artystów z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"Na scenie w ogrodach parafii Narodzenia NMP wystąpiło kulkudziesięciu artystów z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl