Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

W związku z uruchomieniem bonu turystycznego przestępcy próbują różnych metod wyłudzenia pieniędzyW związku z uruchomieniem bonu turystycznego przestępcy próbują różnych metod wyłudzenia pieniędzy

 

W internecie pojawiły się oferty naciągaczy próbujących sprzedać bon turystyczny. Nie brakuje także prób wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. „specjalne vouchery urlopowe”. ZUS i POT przypominają, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Rząd uruchomił już specjalny adres mailowy, na który można zgłaszać wszelkie nieprawidłowości, np. usiłowanie handlu bonem.

 

 

Od 1 sierpnia rodzice dzieci do 18 roku życia mogą aktywować bon turystyczny, który wystawiany jest w formie elektronicznej. Po wejściu na PUE ZUS wystarczy uzupełnić dane kontaktowe i aktywować świadczenie. Następnie świadczeniobiorcy otrzymają 16-cyfrowy kod, za pomocą którego mogli płacić podmiotom turystycznym. Każdą płatność trzeba potwierdzić jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em na numer telefonu podany podczas aktywacji. Za pomocą bonu osoba uprawniona może płacić np. za pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym czy rekreacyjnym. Co ważne, bon można zrealizować tylko i wyłącznie na rzecz dziecka, na które przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze (Rodzina 500 +). Wszystkie informacje na temat bonu turystycznego dostępne są na rządowej stronie TUTAJ.

 

W internecie nie brak oszustów, którzy próbują sprzedać bon turystyczny, przed czym przestrzegają Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Polska Organizacja Turystyczna. - Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą wyłącznie osoby uprawnione – przypomina Monika Kiełczyńska, Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

 

Próby handlowania bonem turystycznym to nie jedyny sposoby, których próbują naciągacze. W sieci pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług. - Założyć konto na PUE można samemu, a jeśli mamy z tym problem, możemy to zrobić bezpłatnie w każdej placówce ZUS z pomocą pracownika. Zawsze można także skontaktować się z całodobową infolinią pod nr tel. 22 11 22 111 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – mówi dalej Monika Kiełczyńska.

 

Przed liczącymi na szybki i łatwy pieniądz oszustami przestrzega także Ministerstwo Rozwoju. „ Ostrzegamy przed telefonami od nieznanych osób, które mieszkańcom w wieku 40-80 lat proponują specjalne vouchery urlopowe. Rzekome oferty dotyczą pobytu w kurorcie, ale warunkiem przysłania vouchera jest wpłacenie na podane konto pieniędzy za dodatkowe 4 dni; 3 dni są za darmo w ramach bonu, a za kolejne trzeba już zapłacić przelewem” – czytamy w komunikacie resortu rozwoju.

 

Wszystkie osoby, które spotkały się z próbą jakiegokolwiek oszustwa związanego z bonem turystycznym, mogą to zgłosić do Polskiej Organizacji Turystycznej. Wystarczy wysłać mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia, które będą dotyczyć sprzedaży bonów, POT kierować będzie do organów ścigania.

 

AP

 

bon

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl