Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w kwestii noszenia maseczek nie ma wymówekMinisterstwo Zdrowia przypomina, że w kwestii noszenia maseczek nie ma wymówek

 

Policja i sanepid prowadzą kontrole zasłaniania ust i nosa przez klientów oraz personel sklepów. Za brak maseczki lub przyłbicy może grozić nawet 500 zł mandatu. Kontrole mają związek z rosnącą dobową liczbą zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że epidemia nadal trwa, w związku z tym należy utrzymywać pamiętać o zasadach reżimu sanitarnego, m.in. zachować dystans społeczny oraz często myć i dezynfekować ręce.

 

Według Ministerstwa Zdrowia COVID-19 jest bardziej zaraźliwy, niż wcześniej przypuszczano. Ma to związek z tym, że osoby chore bezobjawowo zarażają starszych i słabszych, którzy często umierają. Podobny rozwój sytuacji jak w Polsce obserwujemy teraz w Hiszpanii, Szwecji czy we Włoszech.

 

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem rząd rozważa wprowadzenie nowych obostrzeń. Chodzi m.in. kontrolowanie obowiązku noszenia masek ochronnych. Zdaniem resortu coraz więcej osób lekceważy bowiem nakaz zasłaniania nosa i ust podczas robienia zakupów, dlatego też do sklepów zostaną wysłane specjalne patrole, które składają się z policjantów i pracowników służb sanitarnych. Mandat za brak maseczki to 500 zł, do tego może dojść jeszcze kara administracyjna w wysokości od 5 tys. do nawet 30 tys. zł.

 

Nowe obostrzenia dotyczyć będą także organizacji wesel, które będą musiały być rejestrowane. Podobnie będzie z gośćmi. Wszystko po to by w razie zakażeń służby sanitarne mogły szybko dotrzeć do uczestników wesel.

 

Pamiętajmy, że epidemia koronawirusa nadal trwa. W dalszym ciągu należy utrzymywać dystans społeczny, pamiętać o zakrywaniu nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz często myć lub dezynfekować ręce. Główny Inspektor Sanitarny opublikował „Dekalog bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa”.

 

1. Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.2. Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni


W ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Powstrzymaj się od uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie.3. Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych

Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. W miarę możliwości unikaj płatności gotówką. Korzystaj z kart płatniczych i bankowości elektronicznej.4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ustDłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.5. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowePowierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody z detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają ludzie powinny być starannie dezynfekowane.6. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłkówNa powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie przecieraj lub dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.7. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcyNależy zachować co najmniej 1,5 metra odległości od osoby, z którą rozmawiamy twarzą w twarz.8. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszluPodczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.9. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmuStosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie wypijaj ok. 2 litrów płynów (najlepiej wody). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.10. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusieNiepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

 

Pamiętajmy, że walka z epidemią koronawirusa spoczywa nie tylko na barkach rządu. Kluczowe znaczenie ma postawa, jaką obierzemy. Kierujmy się rozsądkiem i odpowiedzialnością za siebie i zdrowie innych ludzi.

 

AP/gis.gov.pl

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl