Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Zdaniem samorządowców, budowa nowej linii kolejowej przyczyni się do szybkiego rozwoju naszego regionuWedług samorządowców budowa nowej linii kolejowej przyczyni się do szybkiego rozwoju naszego regionu

 

We wtorek, 4 lipca, prezydent Bełchatowa wraz z samorządowcami województwa łódzkiego podpisała list intencyjny w sprawie budowy linii kolejowej Wieluń-Bełchatów-Piotrków-Łódź Kaliska. Zdaniem prezydent pozwoli to na szybszy rozwój naszego miasta i regionu w sferach gospodarczej, społecznej i turystycznej.

 


Po ubiegłorocznych zapowiedziach utworzenia rządowego programu Kolej Plus, prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska zwróciła się do premiera, Ministra Infrastruktury oraz Marszałka Województwa Łódzkiego z pytaniem o możliwości modernizacji oraz wydłużenia dawnej linii kolejowej nr 24 (Piotrków Trybunalski - Zarzecze). - Modernizacja i wydłużenie linii w kierunku zachodnim pozwoli na większe otwarcie Bełchatowa i całego naszego regionu na ruch kolejowy, a w konsekwencji ściągnięcie do naszego miasta nowych inwestorów i turystów. Zapewni ona także większy komfort mieszkańcom, którzy, aby podróżować koleją, zmuszeni są dojeżdżać do dworca w Piotrkowie Trybunalskim czy Łodzi – podkreśla prezydent Czechowska.


Jednocześnie prowadzone były rozmowy z samorządami województwa łódziego dotyczące podjęcia wspólnych działań w tym temacie. Ich efektem jest podpisanie wspólnego listu intencyjnego w sprawie budowy nowej linii. Pismo, którego sygnatariuszami obok prezydent Czechowskiej są: Wicestarosta Bełchatowski Jacek Bakalarczyk, Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak, Starosta Wieluński Marek Kieler, Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska, Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak, Burmistrz Miasta Tuszyna Witold Małecki, Burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, Wójt Gminy Kleszczów Sławomir Chojnowski, Wójt Gminy Moszczenica Marceli Piekarek oraz reprezentująca Holding Ptak S.A. Nina Ryszka, skierowane zostało Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, Premiera Rzeczpospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego, Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka i Prezesa Zarządu PKP Krzysztofa Mamińskiego. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie piotrkowskiego Starostwa Powiatowego uczestniczył także Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorz Lorek.


W podpisanym 4 sierpnia liście intencyjnym nie tylko podkreślone zostały potrzeby mieszkańców Bełchatowa i pozostałych gmin i powiatów, ale także zwrócono uwagę na możliwy wpływ kolei na rozwój gospodarczy całego regionu i jej niewątpliwy korzystny wpływ kolei na środowisko naturalne. Zdaniem uczestnikó spotkania, kolej to bez wątpienia jeden z elementów zrównoważonego transportu świadczący o nowoczesności i właściwym kierunku rozwoju naszego województwa. Poniżej pełna treść listu intencyjnego.

 

AP

 

Zdaniem prezydent Marioli Czechowskiej nowa linia kolejowa pozwoli na nowe otwarcie BełchatowaZdaniem prezydent Marioli Czechowskiej linia kolejowa pozwoli na nowe otwarcie Bełchatowa

 

List intencyjny

 

list

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl