Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Dźwiękiem syren Bełchatów upamiętni uczestników Powstania Warszawskiego Dźwiękiem syren Bełchatów upamiętni uczestników Powstania Warszawskiego

 

1 sierpnia punktualnie o godz. 17:00 w mieście słyszalne będą syreny. Wszystko w ramach treningu sprawności systemu wykrywania i alarmowania. Data corocznego treningu nie jest przypadkowa. 1 sierpnia przypada bowiem 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

 

Syreny będę wyć przez jedną minutę, emitując dźwięk ciągły. Nadane w ramach treningu sygnały alarmowe i komunikaty głosowe nie wymagają podejmowania przez mieszkańców żadnych czynności. Chodzi wyłącznie o ich sprawdzenie.

 

Godzina uruchomienia systemu nie jest przypadkowa. To właśnie o 17:00 – nazywanej godziną „W” w 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Dźwięk syren oraz zatrzymujący się na ulicach w geście hołdu ludzie na stałe wpisała się w symbolikę obchodów rocznicowych.

 

Czytaj: Miejskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

 

Zarządzenie w sprawie treningu systemu wykrywania i alarmowania z wykorzystaniem syren wydał Wojewoda Łódzki. Takie testy prowadzone są co roku na ternie całego kraju. Mają one zweryfikować skuteczność jego funkcjonowania. Jest to także dobra okazja, aby praktycznie przećwiczyć umiejętność uruchamiania systemu. Syreny w ramach krajowego systemu w sytuacji pokoju i stanach nadzwyczajnych, włącza się wyłącznie w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia. Ich działanie powinno być sprawdzane minimum raz w roku.

 

ADA

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020