Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

By wykupić mieszkanie komunalne za niewielki procent jego wartości należy do końca roku złożyć odpowiedni wniosekBy wykupić mieszkanie komunalne za niewielki procent jego wartości należy do końca roku złożyć odpowiedni wniosek

 

Czy można zostać właścicielem lokalu komunalnego, płacąc jedynie kilkanaście procent jego wartości? W Bełchatowie najemcy takich mieszkań mogą je wykupić, korzystając z wysokich, sięgających nawet 85 proc. upustów. By jednak skorzystać z bonifikaty należy się pospieszyć – obowiązuje ona bowiem tylko do końca 2020 roku.

 

 

Między 3,5 a 5,5 tys. zł za mkw. – tak kształtują się obecnie ceny na bełchatowskim rynku nieruchomości. Oznacza to, że zakup 60-metrowego mieszkania w bloku to koszt grubo ponad 300 tys. zł. Tym bardziej atrakcyjna jest możliwość wykupu mieszkania komunalnego przez obecnych najemców z wysokim upustem. Mieszkańcy, którzy skorzystają z takiej możliwości, mogą zaoszczędzić nawet kilkaset tys. zł. - Wykup mieszkania komunalnego przez najemcę może okazać się bardzo dobrą inwestycja, gównie dzięki preferencyjnym obecnie cenom. Dzięki wprowadzonym przez nas upustom, mieszkańcy mogą za relatywnie niewielkie pieniądze stać się właścicielami mieszkań – mówi prezydent Mariola Czechowska.

 

Od 1997 do 2001 roku miasto przejmowało mieszkania zakładowe od kopalni, elektrowni, Zakładu Energetycznego, Stomilu, PKS-u czy PKP. Po uwolnieniu rynku z przejętych wówczas ok. 10 tys. mieszkań, do sprzedaży obecnie pozostało ich 1150. Do końca 2020 roku najemcy mogą je wykupić za ułamek ceny rynkowej.

 

W Bełchatowie obowiązują trzy rodzaje bonifikat.

 

  • 75 proc. naliczane jest przy sprzedaży mieszkań na os. Binków.
  • 80 proc. upustu dotyczy lokali położonych na os. Dolnośląskim, Przytorze, Okrzei oraz przy ul. Czaplinieckiej, Kwiatowej i Pabianickiej.
  • 85 proc. zniżki obowiązuje dla mieszkań na os. 1000-lecia, Wolności, 1-go Maja, Żołnierzy POW, Budowalnych oraz przy ul. Fabrycznej, Sienkiewicza, Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Czyżewskiego.

 

Co to oznacza w praktyce? Dla przykładu korzystając z 85 proc. bonifikaty za mieszkanie, które na wolnym rynku warte jest 250 tys. zł, trzeba będzie zapłacić 37,5 tys. zł. W ten sposób zaoszczędzić można ponad 212 tys. zł.

 

Jak wykupić mieszkanie komunalne z bonifikatą?

 

Procedura wykupu trwa około 3 miesięcy. Aby skorzystać z bonifikaty należy w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia br. złożyć wniosek o wykup mieszkania. Następnie rzeczoznawca ustali rzeczywistą wartość rynkową nieruchomości a magistrat wyliczy przysługujący upust. Po uiszczeniu należności pozostanie tylko podpisanie umowy notarialnej kupna – sprzedaży nieruchomości. Co ważne, transakcję można ostatecznie sfinalizować do 30 czerwca 2021 roku.

 

AP

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020