Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

W wyborach prezydenckich 2020 można głosować w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnieW wyborach prezydenckich 2020 można głosować w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie

 

W niedzielę, 12 lipca, odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. W Bełchatowie uprawnionych do głosowania jest blisko 45 tys. osób, chęć głosowania korespondencyjnego zadeklarowało nieco ponad 200 z nich. Liczba ta może się jeszcze zmienić – do 10 lipca taką wolę zgłosić mogą osoby, które po 7 lipca zostały objęte kwarantanną.

 

W Bełchatowie, podobnie jak w pierwszej turze wyborów prezydenckich, działać będzie 28 Okręgowych Komisji Wyborczych. Lokale czynne będą w godz. 7:00-21:00. W naszym mieście uprawnionych do głosowania jest niemal  45 tys. osób (stan na godz. 8:00 w czwartek, 9 lipca), przy czym liczba ta jeszcze może ulec zmianie. Ostateczne dane znane będą w piątek, 10 lipca – wtedy bowiem mija termin, w którym wyborcy mogą składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Do 7 lipca miasto wydało blisko 1 tys. takich zaświadczeń. Mieszkańcy, którzy chcieliby otrzymać taki dokument, powinni zgłosić się do Zespołu ds. Ewidencji Danych Osobowych bełchatowskiego magistratu przy ul. Czyżewskiego 7.

 

Ważne! Zaświadczenie o prawie do głosowania wydawane jest jednorazowo. Oznacza to, że jeśli wyborca je zgubi lub zniszczy, nie otrzyma duplikatu. W takiej sytuacji nie będzie on mógł także oddać głosu w lokalu, gdzie jest ujęty w spisie wyborców.

 

Głosowanie korespondencyjne

 

Termin zgłoszenia zamiaru korespondencyjnego głosowania upłynął 7 lipca. Do tego dnia taką wolę w naszym mieście zadeklarowało dokładnie 207 wyborców. Liczba ta może się jednak zmienić. Do piątku, 10 lipca, chęć głosowania korespondencyjnego mogą jeszcze zgłosić osoby, które zostały objęte kwarantanną po 7 lipca.

 

Do głosujących w ten sposób pakiety wyborcze trafią do 10 lipca bezpośrednio do ich domów. Wyborcy będą musieli od razu zagłosować i oddać kopertę zwrotną przedstawicielowi operatora pocztowego.

 

Ważne! Jeśli wyborca w pierwszej turze głosował korespondencyjnie, przed II turą nie musi składać kolejnego wniosku. Pakiet wyborczy będzie dostarczony na ten sam adres, na jaki został wysłany poprzednio.Głosowanie poza miejscem zamieszkaniaJeśli wyborca dopisał się do spisu w innej gminie niż mieszka, to w owym spisie będzie widniał również w II turze. Osoby, które dopisały się już przed poprzednią turą wyborów do spisu wyborców, jeśli w tej chwili chciałyby gdzieś indziej zagłosować, to muszą w gminie, w której dopisały się do spisu wyborców, takie zaświadczenie pobrać, by móc zagłosować gdzieś indziej. Zaświadczenie można odebrać osobiście lub upoważnić kogoś do odebrania go w naszym imieniu. Po otrzymaniu takiego zaświadczenia wyborca zostaje wykreślony ze spisu wyborców i w ogóle nie funkcjonuje w żadnym spisie. Z takim zaświadczeniem wyborca może głosować wszędzie, zarówno w kraju, jak i za granicą.

 

Uprawnienia wyborców niepełnosprawnychOsoba niepełnosprawna może głosować osobiście w lokalu obwodowej komisji wyborczej właściwym dla jej miejsca zamieszkania. Może także głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z kodeksem wyborczym na terenie każdego miasta przynajmniej połowa lokali wyborczych musi być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przypadku Bełchatowa na 28 Obwodowych Komisji Wyborczych wspomniany wymóg spełnia 16. Obwieszczenie Prezydenta Miasta Bełchatowa, które zawiera pełną listę siedzib OKW, także lokali wyborczych przyjmujących niepełnosprawnych wyborców, dostępne jest w załączniku poniżej oraz TUTAJ.

 

Ważne! Miasto zapewnia osobom niepełnosprawnym bezpłatny dowóz do lokalu wyborczego. Wystarczy w dniu wyborów zgłosić taką potrzebę w magistracie, dzwoniąc pod numer 44 733 52 10.

 

Pierwszeństwo głosowania dla seniorów, ciężarnych i osób z dzieckiem


7 lipca w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.


Zgodnie z nowymi przepisami w lokalu wyborczym w pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat oraz osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

 

Bezpieczne głosowanie w dobie epidemii


W niedzielnych wyborach prezydenckich wyborcy nadal muszą pamiętać o środkach ostrożności, m.in. o obowiązku zakrycia ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży. Wchodząc do lokalu, głosujący powinni pamiętać też o skorzystaniu z płynu do dezynfekcji rąk lub przyjściu w rękawiczkach.


AP

Załączniki:
Download this file (Obwody_wyborcze.pdf)Obwody wyborcze[ ]1461 kB

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020