joombig banner rotation images

Menu

Prezydent Mariola Czechowska podziękowała autorom za przybliżenie historii dworków i posiadłości okolic BełchatowaPrezydent Mariola Czechowska podziękowała autorom za przybliżenie historii dworków i posiadłości okolic Bełchatowa

 

W Muzeum Regionalnym można oglądać nową wystawę. „Ocalona, czy zapomniane” to tytuł ekspozycji, na którą składa się kilkadziesiąt fotografii oraz obrazów ukazujących zabytkowe dworki regiony bełchatowskiego. Autorami prac są Marian Wójcik oraz Mariusz Gosławski, a podziwiać je będzie można do końca wakacji.

 

 

Najnowsza wystawa, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Bełchatowie to efekt pracy i współpracy dwóch bełchatowian – społecznika, kronikarza i Zasłużonego dla Miasta Bełchatowa Mariana Wójcika oraz malarza, plastyka i poety Mariusza Gosławskiego. Na kilkudziesięciu zdjęciach i obrazach ukazane zostały posiadłości dworskie z różnych okresów historycznych, począwszy od XVI w. na początkach XX w. kończąc. Część z dworków uznawana jest za perełki architektury. Niektóre nadal istnieją i po odrestaurowaniu udostępnione zostały zwiedzającym, inne trafiły do rąk prywatnych. Kilka z nich niestety przed laty rozebrano, a o tym, jak wyglądały, dowiedzieć możemy się zwiedzając ekspozycję w Dworku Olszewskich.

 

Sama zresztą siedziba Muzeum Regionalnego jest bohaterem kilku z wystawionych prac. Znajdujący się w centrum Bełchatowa barokowy dwór otoczony jest parkiem w stylu francuskim, w którym znajduje się mogiła uczestnika wojny polsko – rosyjskiej 1920 roku Stefana Hellwiga oraz jego małżonki Nelly. W XIX w. dworek był dwukrotnie rozbudowywany, a swój obecny wygląd zyskał po remoncie w 1998 roku. Od tego momentu stał się siedzibą bełchatowskiego muzeum.

 

Wystawa to swoista podróż po naszym regionie. Autorzy zabierają zwiedzających m.in. do Mikorzyc, gdzie znajdują się ruiny XVI-wiecznego dworu obronnego oraz do Kluk i wybudowanego w latach 20. XX wieku zespołu pałacowo-parkowego. Słupia i wybudowany w połowie XIX wieku dworku, w którym w latach 70. ub.w. znajdował się szpital psychiatryczny a dziś jest tam hotel, to kolejny przystanek w tej historycznej wyprawie. Głupice, Dobrzelów, Bukowie Dolne – to tylko niektóre z kolejnych miejsc, w które przeniosą się wszyscy zwiedzający ekspozycję „Ocalone, czy zapomniane?”.

 

>>> Zobacz: fotorelacja z wernisażu wystawy "Ocalone, czy zapomniane?"

 

Fotografie autorstwa Mariana Wójcika powstawały na przełomie kilkudziesięciu lat – od lat 90.tych ubiegłego stulecia aż do dziś. Z kolei Mariusz Gosławski część swoich akwarel malował w plenerze (chodzi o dworki współcześnie istniejące), pozostałe to odwzorowanie zdjęć zrobionych budynkom, które nie przetrwały próby czasu. Warto nadmienić, kilka lat temu Muzeum Regionalne wydało publikację „Dawne dwory w powiecie bełchatowskim”, a najnowsza wystawa to kontynuacja działań bełchatowskiego zmierzających pokazania i, w niektórych przypadkach, ocalenia od zapomnienia dworskich posiadłości znajdujących się w okolicach Bełchatowa. Ekspozycja dostępna będzie przez całe wakacje.

 

AP

 

Wystawa w Muzeum Regionalnym prezentuje zdjęcia, które Marian wójcik robił na przestrzeni kilkudziesięciu latWystawa w Muzeum Regionalnym prezentuje zdjęcia, które Marian wójcik robił na przestrzeni kilkudziesięciu lat

 

Wystawa "Ocalone, czy zapomniane?" dostępna będzie w Muzeum Regionalnym przez całe wakacjeWystawa "Ocalone, czy zapomniane?" dostępna będzie w Muzeum Regionalnym przez całe wakacje

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020