joombig banner rotation images

Menu

Częste mycie rak to jedna z rekomendowanych przez GIS zasad bezpiecznego zachowaniaCzęste mycie rak to jedna z rekomendowanych przez GIS zasad bezpiecznego zachowania

 

Od kilku miesięcy zmagamy się z epidemią koronawirusa. Patogen jest nadal niebezpieczny i powoduje zagrażającą życiu ostrą niewydolnośc układu oddechowego Covid-19. Stosowanie kilku ważnych zasad powoli zmniejszyć ryzyko zakażenia, a także jego ewentualne negatywne skutki zdrowotne.

 

 

Ponad 32 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 17 tys. osób wyzdrowiało a 1,4 tys. zmarło, kwarantanną objęto 94 tys. osób a 20 tys. nadzorem epidemiologicznym – tak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiczna w Polsce. Liczba aktywnych przypadków wciąż jest wyższa niż suma wyzdrowień i zgonów, co oznacza, że epidemia nie zwalnia. Zauważalny spadek społecznej dyscypliny dotyczącej zachowania zasad bezpieczeństwa oraz dystansowania się powoduje, że wirus jest nadal aktywny.

 

Jak chronić się przed koronawirusem?

 

SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, czyli m.in. przez wydychane powietrze czy kichnięcie. Przez chwilę się utrzymuje w powietrzu, a następnie osiada na powierzchni różnych przedmiotów – w zależności od ich struktury czy temperatury może przetrwać od kilku godzin do nawet dziewięciu dni. Same objawy zakażenia nie pojawiają się od razy i mogą wystąpić nawet po dwóch tygodniach od kontaktu z wirusem.

 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne zalecenia, jak chronić się przed koronawirusem. By uniknąć zakażenia, warto przestrzegać kilku zasad.

 

Częste mycie rąk

 

Ponieważ koronawirus może być przenoszony poprzez dotykanie zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, aby się przed nim ustrzec, należy często myć ręce. Jak to robić? Koniecznie pod bieżącą wodą, używając środka antyseptycznego lub mydła, przez co najmniej 30 sekund. Ręce należy myć obowiązkowo po przyjściu do domu, po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Jeżeli mycie rąk nie jest możliwe, po kontakcie z powierzchniami, które mogły być dotykane przez osoby zarażone, należy przemyć je środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

 

Dezynfekcja powierzchni w walce z SARS-CoV-2

 

Bardzo ważne jest, by oczyszczać i dezynfekować przedmioty i powierzchnie w domu czy w miejscu pracy, takie jak blaty, podłogi, klamki czy stoły. Można to robić za pomocą płynu bądź ściereczki przeznaczonej do sprzątania. Działania są skuteczne, ponieważ wirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie rozpuszczalników lipidów.

 

Koronawirus a unikanie skupisk ludzi

 

Bardzo ważne jest, aby unikać spotkań towarzyskich, skupisk ludzi, zatłoczonych pomieszczeń zamkniętych, imprez masowych, a także podróży do miejsc o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. W najbliższym czasie najlepiej pozostać w domu i to nie tylko w razie złego samopoczucia.

 

Istotne staje się również unikanie bliskiego kontaktu z chorymi. Trzeba zachowywać bezpieczną odległość od innych, zwłaszcza osób kaszlących, kichających i mających gorączkę. Bezpieczną odległością jest dystans co najmniej 1,5 metra.

 

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

 

W przestrzeni publicznej - noszenie maseczek lub dystans

 

Jeśli w przestrzeni otwartej mamy możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musimy zasłaniać ust i nosa. Można więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowany jest odpowiedni dystans społeczny.

 

Uwaga! Jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas obowiązkowe jest zasłonienie ust i nosa.

 

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

 

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy.

 

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

 

  • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
  • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

 

Objawy zakażenia koronawirusem: co robić?

 

Po pierwsze i najważniejsze, w przypadku zaobserwowania u siebie objawów mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem, należy skontaktować się telefonicznie z lekarzem bądź wskazaną w jednostką odpowiedzialną za walkę z chorobami zakaźnymi.

 

Ponadto osoby, które wykazują objawy COVID-19, powinny nosić maseczki na twarz, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Eksperci nie zalecają powszechnego stosowania maseczek ochronnych na twarz przez ludzi zdrowych.

 

Przebywając w domu należy odizolować się od pozostałych członków rodziny, a podczas posiłków korzystać z osobnych talerzy czy sztućców. Tak samo trzeba postępować z pozostałymi przedmiotami codziennego domu.

 

Informacje na temat postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem można uzyskać na stronie www.gov.pl/koronawirus lub pod numerem infolinii NFZ 800 190 590.

 

AP

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020