Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Pierwszy z planowanych kilku murali jest już prawie gotowyPierwszy z planowanych kilku murali jest już prawie gotowy

 

Logo miasta z historią jabłka w tle – to temat muralu, który powstaje przy ul. Bawełnianej 15. Wspomniana kamienica jest jedną z dziesięciu historycznych budynków, które odnawiane są w centrum Bełchatowa. Zgodnie z planem rewitalizacja Kamienic Tkaczy powinna zakończyć się w drugiej połowie lipca.

 

 

Prace związane z modernizacją kamienic przy ulicach Pabianickiej, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Lecha i Marii Kaczyńskich i Bawełnianej, a także na placu Narutowicza i Placu Wolności są już na końcówce. Dziesięć budynków w centrum miasta utrzymanych będzie w odcieniach szarości – mowa o ścianach, dachach i parapetach zewnętrznych. Kilka elewacji ozdobionych ma jednak zostać kolorowymi muralami. Pierwszy obraz już powstaje. Na jednej ze ścian kamienicy przy ul. Bawełnianej 15 pojawi się symbol naszego miasta – jabłko.

 

 

Autorem murala jest Tomasz Pieczara, laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa w dziedzinie kultury z 2016 roku. - Cieszę się, że mogę włączyć się w ten projekt. Jeszcze nie tak dawno murale i graffiti postrzegane były jako forma wandalizmu, teraz są one doceniane i uznawane za jedną z ważniejszych artystycznych form wyrazu. W swojej pracy chciałem pokazać nie tylko symbol Bełchatowa, ale także historię z nim związaną. Wszyscy kojarzymy jabłko z rajem i Ewą w roli głównej. Już za kilka dni oczom bełchatowian ukaże się więc Ewa zrywająca jabłko, tylko czy to na pewno jest Ewa? - mówi Tomasz Pieczara i dodaje, że dopisał własną puentę do biblijnej opowieści, ale jej sens każdy mieszkaniec będzie musiał odkryć sam.

 

 

Jak podkreśla prezydent Mariola Czechowska, planowane murale mają nawiązywać do bogatej historii miasta. – To ważne, by na każdym kroku podkreślać wyjątkowość Bełchatowa i osiągnięcia naszych mieszkańców. Mamy w planach kolejne murale, ale na razie nie chcę zdradzać, gdzie powstaną i jaka będzie ich tematyka. Niech to będzie niespodzianka dla naszych mieszkańców – mówi prezydent Czechowska. Warto w tym miejscu podkreślić, że wykonanie murali nic miasto nie kosztuje.

 

 

Rewitalizacja dziesięciu kamienic jest mocno zaawansowana. Aktualnie kończone są prace na klatkach schodowych budynków, w najbliższych dniach wykonywane będą fragmenty elewacji przy Pabianickiej 33 oraz Placu Wolności 21. Wykonawca kończy już roboty związane z instalacją elektryczną wewnątrz i na zewnątrz budynków, montowane są właśnie domofony. Trwają prace przy chodnikach i ogrodzeniach, w najbliższym czasie rozpocznie się montaż cokołów przy budynkach, które wykończone zostaną tynkiem żywicznym.

 

 

Ze względu na epidemię koronawirusa prace przy rewitalizacji Kamienic Tkaczy przez miesiąc były wstrzymane. W związku z tym termin ich realizacji wydłużony został do końca lipca. Całkowity koszt projektu to blisko 6,3 mln złotych, z czego ponad 3,7 mln zł to dotacja unijna. Należy także zaznaczyć, że inwestycja jest także dofinansowana ze środków Gminy Kleszczów w wysokości ponad 669 tys. zł.

 

AP

 

Autorem muralu jest bełchatowianin Tomasz Pieczara, który przy wykonaniu obrazu posłużył się techniką łącząca tradycyjną farbę i sprayAutorem muralu jest bełchatowianin Tomasz Pieczara, który przy wykonaniu obrazu posłużył się techniką łącząca tradycyjną farbę i spray

 

Prace związane z rewitalizacją dziesiąciu Kamienic Tkaczy są mocno zaawansowane, inwestycja powinna zakończyć się w lipcuPrace związane z rewitalizacją dziesiąciu Kamienic Tkaczy są mocno zaawansowane, inwestycja powinna zakończyć się w lipcu

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl