Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

W rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego pod jego posągiem na Placu Wolności złożono kwiatyPosąg Marszałka Piłsudskiego znajduje się w patriotycznej części parku na Placu Wolności


We wtorek, 12 maja, mija 85 lat od śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego - pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa. Na znak pamięci pod posągiem Wodza na Placu Wolności złożona została symboliczna wiązanka.

 


Józef Piłsudski przychodzi nam na myśl, gdy wspominamy wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jest to postać, która kojarzy się z tak uniwersalnymi wartościach, jak: miłość do ojczyzny, sprawiedliwość społeczna, patriotyzm i wolność człowieka.


Był twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 roku był naczelnym wodzem Armii Polskiej. W czasach młodzieńczej konspiracji nosił pseudonimy Wiktor i Mieczysław, później znany był już jako: Komendant, Marszałek, Dziadek albo Ziuk.

 

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem. W 1877 roku rozpoczął naukę w wileńskim gimnazjum, a w 1885 roku został studentem medycyny na Uniwersytecie Charkowskim. Już wtedy nieobca mu była działalność konspiracyjna. Za udział w studenckich rozruchach po roku nauki został wydalony z uczelni. Odtąd zawsze już walczył o Polskę. Mówi się, że miał dar patrzenia w przyszłość, a przy tym ogromną wiedzę i zdolność analizy otaczającego go świata.

 

Marszałek Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Jego śmierć zaskoczyła wszystkich, a pogrzeb stał się ogromną manifestacją narodową. Ciało jego zostało pochowane w Katedrze na Wawelu, serce zaś zgodnie z pozostawionym przez niego testamentem umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna, gdzie spoczęło w grobie jego matki, na cmentarzu "na Rossie".

 

Człowiek, który wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP, był ważny także dla międzywojennego Bełchatowa. 12 czerwca 1926 roku Rada Miejska Bełchatowa uczciła śmierć Marszałka Józefa Piłsudskiego minutą ciszy, a następnie nadała mu zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa. To pierwsze takie wyróżnienie w historii miasta. Decyzją ówczesnych władz samorządowych Nowy Rynek (obecny Plac Wolności) przemianowany został na Plac Pierwszego Marszałka Józefa Piłsudskiego.O Piłsudskim pamiętamy także współcześnie. Dziś, w 85. roczicę śmierci Wodza, pod jego posągiem, który od kilku lat stoi w patriotycznej części parku na Placu Wolności, złożone zostały kwiaty.


KZB

 

O 85. rocznicy śmierci Marszałka Piłsudskiego pamietały również władze BełchatowaO 85. rocznicy śmierci Marszałka Piłsudskiego pamiętały również władze Bełchatowa

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl