Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualności80. rocznica zagłady bełchatowskiego getta

80. rocznica zagłady bełchatowskiego getta

 Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się na Placu Narutowicza, przy tablicy upamiętniającej likwidację gettaUroczystości rocznicowe rozpoczęły się przy tablicy pamiątkowej na Placu Narutowicza

 

18 sierpnia odbyły się główne obchody 80. rocznicy Likwidacji Bełchatowskiego Getta. Hołd ofiarom oddali potomkowie ocalałych z pogromu bełchatowskich Żydów, przedstawiciele łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, a także władze miasta i mieszkańcy.

  

Na przełomie lutego i marca 1941 roku hitlerowcy zorganizowali w naszym mieście getto. Znajdowało się ono na obszarze pomiędzy dzisiejszymi ulicami Fabryczną, Pabianicką, Sienkiewicza, Piłsudskiego oraz Placem Narutowicza. Mieszkało w nim około 6 tys. bełchatowian pochodzenia żydowskiego. 20 stycznia 1942 roku na konferencji w Wannesee podjęto decyzję o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”. W praktyce oznaczało to holokaust. Likwidacja bełchatowskiego getta rozpoczęła się latem 1942 roku. Między 11 a 18 sierpnia nieco ponad tysiąc osób przesiedlono do Litzmannstadt Getto (w Łodzi). Pozostałych blisko 5 tys. wywieziono ciężarówkami do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie wszyscy zostali zamordowani.

 

W 80. rocznicę zagłady do naszego miasta przyjechali potomkowie rodzin ocalałych z pogromu, a także główni organizatorzy obchodów rocznicowych – przedstawiciele łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Pod pamiątkową tablicą, która znajduje się tuż obok Gigantów Mocy, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty.

– 80 lat dla wielu z nas stojących tutaj dzisiaj jest to czas sprzed naszych narodzin, trzy pokolenia temu. Dla mnie za każdym razem, gdy myślę o tych wydarzeniach, które miały miejsce podczas zagłady, to wszystko wydaje mi się niemożliwe, nierzeczywiste. Jak zły sen, koszmar, z którego budzimy się z westchnieniem ulgi, gdy zdajemy sobie sprawę, że to się nie wydarzyło – mówił Abraham Rosental, dyrektor generalny Center Organizations of Holocaust Survivors in Israel.

 

– Upływ czasu oddala nas od tych okrutnych i bolesnych zdarzeń. Niestety jest też coraz mniej świadków, którzy mogą opowiedzieć o losach naszych dawnych bełchatowian – zamordowanych Żydów. Dlatego Państwa obecność w Bełchatowie jest tak ważna i cenna. Możemy bowiem razem okazać pamięć wszystkim, którzy byli tu przed nami, przejść ich śladami i odwiedzić miejsca, gdzie kiedyś żyli, pracowali i mieli swoje domy – powiedziała w trakcie uroczystości Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

 

>>> Zobacz fotogalerię: 80. rocznica Likwidacji Bełchatowskiego Getta

Po okolicznościowych przemówieniach uroczystości przeniosły się na cmentarz żydowski przy ul. Lipowej, gdzie odmówiono kadisz i zapalono znicze. Po południu obchody 80. rocznicy likwidacji bełchatowskiego wróciły na Plac Narutowicza. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Herberta odczytali nazwiska 580 zamordowanych w getcie dzieci, zapalono także znicze ku pamięci 5 tys. wymordowanych bełchatowskich Żydów. Na koniec na scenie plenerowej Gigantów wystąpił zespół Quinteto el Tango wraz z Emilią Kudrą, którzy w swoim repertuarze maja zarówno muzykę z okresu międzywojennego w tym tanga, a także muzykę klezmerską. Po nich wystąpiła Izabela Szafrańska, była uczestniczka The Voice of Poland, która zaśpiewała pieśni tradycyjne żydowskie, pieśni sefardyjskie oraz utwory z getta łódzkiego i warszawskiego, które znalazły się na jej najnowszej płycie „Żydowska ulica/Jewish street”.

 

AP

 

Podczas uroczystości przemówienie wygłosiła m.in. prezydent Mariola Czechowska Podczas uroczystości przemówienie wygłosiła m.in. prezydent Mariola Czechowska

Na cmentarzu żydowskim przy ul. Lipowej odmówiono kadiszNa cmentarzu żydowskim przy ul. Lipowej odmówiono kadisz

Podczas koncertu Izabela Szafrańska wykonała utworzy ze swojej najnowszej płytyPodczas koncertu Izabela Szafrańska wykonała utworzy ze swojej najnowszej płyty

Uczniowie LO im. Z. Herberta odczytali nazwiska pomordowanych dzieciUczniowie LO im. Z. Herberta odczytali nazwiska pomordowanych dzieci